Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

17.

Blackbird

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Blackbird

Účel stavby

Stavba pro rekreaci

Popis stavby

Rekreační chata Blackbird byla navržena jako jednopodlažní masivní dřevostavba. Dispozice objektu je tvořena denní místností, rozdělenou okolo středové stěny na kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Z tohoto otevřeného prostoru jsou přístupny podkrovní prostory určené k příležitostnému přespání. V přízemí je dále navržena jedna ložnice a koupelna s wc. Koupelna je přístupna skrytými dveřmi ve skříni umístěné u zádveří hlavního vstupu.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Hlavní konstrukční systém objektu je navržen z dřevěného těžkého skeletu s výplní roubených hranolů a skla. Konstrukce střechy byla zvolena za pomoci vlašského krovu. Dřevěné konstrukce budou po vnějším povrchu opáleny a následně ošetřeny olejovou vrstvou. Interiérový povrch dřeva bude přetřen pigmentovým olejovým nátěrem.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Rekreační chata Blackbird byla navržena pro víkendový či pandemický únik z civilizace do přírody. Nosná myšlenka návrhu vychází z přímého propojení komfortních obytných prostor napřímo s přírodou. Člověk by se při pobytu měl cítit jako součást přírody, s pocitem volnosti. Koncept je možné umístit do středu lesa, na pláž jezera či do prostoru otevřené vrchoviny. Kapacitně by měl domek vyhovovat potřebám dvou dospělých osob s příležitostným přespáním dětí či známých v podkroví. Principem stavby není ubytovat co nejvíce lidí na metr čtvereční, ale pravý opak. Člověk by zde měl být ideálně sám se sebou v obklopení přírodou.

Typ dřevostavby

roubená/ srubová konstrukce

Umístění stavby

Vranov nad Dyjí, 671 03

Zastavěná plocha

68,8 m2

Užitná plocha

60 m2

Počet podlaží

1

Objem spotřebovaného dřeva

10 m3

Součinitel prostupu tepla

0,3 W/m2K

Způsob vytápění a ohřevu vody

elektrokotel

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Oto Uchytil

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

E-mail

otouchytil@gmail.com

Výkresy díla povinné

Výkresy díla nepovinné

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací