Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Rozhledna v Heřmanicích

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla

Rozhledna v Heřmanicích

Popis díla

Stavba je lehká montovaná dřevostavba, založená v betonovém základě kruhového tvaru o ploše cca 30 m ². Konstrukce má tvar tubusu s typickým průměrem 5 m a výškou 23,7 m. Materiály: Základy jsou betonové s ocelovými patkami. Dřevěná konstrukce je z tenkých profilů výběrového modřínu bez povrchové úpravy. Spoje a atypické kusy u podesty a vrcholu kupole jsou ocelové, žárově zinkované. Řešení vnějších ploch v okolí věže: Podesta pod věží je řešena kamennou dlažbou, která se volně rozpadá do kultivované travní plochy

Architektonické řešení

"Při jídle se nemá mluvit, nikdo se nemá u stolu hněvat, nýbrž má pustit starosti z hlavy." Magdalena Dobromila Rettigová Jednu okurku nakrájejte a ve větší míse smíchejte s 30 kubíky modřínového dřeva, přidejte obec Heřmanice na Liberecku, výhled na třetí největší elektrárnu v Polsku a starostu Heřmanic Stříbrného. Vařečkou či rukou uhněťte hladké tvárné těsto (podle potřeby můžete přisypat až 12 tisíc vrutů). Pak do něj zapracujte dvojité schodiště, výhled na Jizerské hory a peníze z evropských fondů. Dejte do tepla dobře vykynout na dvojnásobný objem (tj. aspoň na měsíc). Poté těsto rozdělte na devět dílů, uválejte z nich prameny a znovu upleťte okurku. Jeden z prvních projektů Libereckého ateliéru Mjolk, vypracovaný bez konkrétního místa, zadání či investora. Rozhledna je dřevostavbou o průměru 5 metrů, vysoká je 23,7 metrů a stojí na 54 stojnách. Z finančních důvodů se původní prohlá forma musela narovnat. Pozměnil se také vršek rozhledny, kde vznikla dvě vyhlídková patra.

Účel stavby

Rozhledna

Údaje o soutěžícím

Soutěžící

MJÖLK ARCHITEKTI

Přihlašovatel

JAN VONDRÁK

Autor díla

Mjölk architekti, Jan Mach, Pavel Nalezený, Jan Vondrák

Soukenné nám. 23/10, 
Liberec 460 01

www.mjolk.cz
info@mjolk.cz
+420 778 808 020

 

Autor - Rozhledna v HeřmanicíchAutor - Rozhledna v Heřmanicích

2022 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací