Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

3D bludiště s vyhlídkovou plošinou

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

3D bludiště s vyhlídkovou plošinou

Technický popis

3D bludiště je subtilní konstrukce ze dřeva a ocele vynášená na dřevěných sloupech. Nosné sloupy jsou kotveny do betonových patek přes ocelové konzoly. 3D bludiště je navrženo jako dvoupatrové, konstrukční výška domečků i překážek je 2 m. Přestupní domky kruhového půdorysu jsou osazeny na nosných sloupech. Nosná konstrukce podlahy a stropu je tvořena dvoudílným ocelovým svařencem. Tyto konstrukce jsou připevněny ke sloupům pomocí svěrného třecího spoje přes roznášecí dřevěné podkladní hranoly. Nášlapná vrstva podlahy z masivních dřevěných prken je přišroubována shora na podlahovou nosnou konstrukci. Stěny domku jsou tvořeny dřevěnými lamelami rozmístěnými v pravidelných rozestupech. Jednotlivé atrakce mají podobu visutých lávek o délce cca 5 – 7 m. Jsou neseny čtyřmi lany pod podlahou a alespoň dvěma lany v horní části. Podlahu lávek tvoří dřevěné fošny (případně pochozí síť z lan s ocelovým jádrem), ze stran jsou lávky opláštěny polypropylenovou ochrannou sítí zamezující pádu. Součástí atrakce je nástupní „molo“ a velká dřevěná vyhlídková plošina ze sibiřského modřínu vynesená na dlouhých sloupech vysoko nad terén.

Účel stavby

Stavba 3D bludiště s vyhlídkovou plošinou je součástí navrhovaného přírodního areálu pro sportovní aktivity na pozemcích obklopujících Berghotel Kalteck. Cílovou skupinou nebudou jen hosté resortu, ale i turisté a výletníci chtiví adrenalinu a zábavy. Areál by se měl otevřít všem věkovým kategoriím, organizovaným skupinám, rodinám i jednotlivcům. 3D bludiště je klíčovým prvkem areálu, který nabídne bezpečný a přesto dobrodružný výlet do velkých výšek.

Architektonický popis

Architektonické řešení stavby vychází z jeho provozních a funkčních požadavků. Viditelná konstrukce je tvořena převážně přírodními materiály, proto svým vzhledem nerušivě vstupuje do okolní krajiny. 3D bludiště se skládá z daného množství pochozích lávek zavěšených mezi kůly. Ke kůlům jsou přikotveny přestupové domečky, které tvoří základní architektonické a provozní prvky bludiště. Mezi těmito přestupními domky jsou zavěšeny jednotlivé atrakce/překážky. 3D bludiště je navrženo jako dvoupatrové. Spodní trasa obsahuje 7 překážek, které jsou umístěny ve výšce od 3,1 m do 5 m nad terénem. Horní trasa obsahuje 9 překážek, umístěných ve výšce od 5,8 m do 8,4 m nad terénem. Jednotlivá patra 3D bludiště jsou propojena důmyslnými prolézačkami. Bludiště nemá určený směr pohybu, děti se v něm mohou pohybovat dle svého uvážení. Přestupní domečky jsou válcovitého tvaru, design je střídmý, čistý a jednoduchý, respektuje umístění v přírodě a nesnaží se výraznými barvami ani kontrastním provedením dominovat svému okolí. Na hranu svahu jsme umístili větší terasu – „molo“ – dřevěnou konstrukci navazující na vstupní prostory 3D bludiště. „Molo“ slouží rovněž jako nástup na vyhlídkovou plošinu.

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Jana Rutrlová, Unipark, s.r.o.

Projektant

Ing. Jaroslava Macků, Unipark, s.r.o.

Umístění díla

Deggendorf, Německo

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Unipark, s.r.o.

Bydliště/Sídlo společnosti

Sladkovského 13, 612 00 Brno

Webová stránka

Telefon

+420 775 253 944

E-mail

info@unipark.cz

Kontaktní osoba

Jan Bezucha

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

Navrhujeme, projektujeme a stavíme unikátní atrakce pro lidi. Naše projekty vytváří jedinečný prostor nejen pro zábavu, ale také pro osobnostní růst v bezpečném prostředí pro děti i dospělé. Naše zkušenosti sahají až do roku 1996, kdy jsme začínali se stavbou lanových parků, outdoorovými programy a zážitkovou pedagogikou. Dnes jsme stabilní firmou v oboru, která svým klientům dodává komplexní řešení volnočasových areálů v nejvyšší kvalitě, včetně nezbytné certifikace, poradenství a servisu.

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací