Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

6.

Dům s vodním světem

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Dům s vodním světem

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Doplňující informace o účelu stavby

Jedná se o novostavbu rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu. Dům má dvě podlaží, přízemí s hlavní obytnou místností a technickým zázemím a druhé patro s pokoji. K domu přiléhá garáž a krytá terasa navazující na zahradu s jezírkem.

Architektonický popis

Návrh se skládá ze dvou hmot – rodinného domu a jemu přiléhající garáže. Vzhledem k návrhu domu v pasivním standardu byl zvolen kompaktní tvar kvádru 11,5 x 7,5 m, vysoký 6,5 m. Garáž k němu přiléhající je také jednoduchý kvádr o rozměrech 6,2 x 7,2 m a vysoký 3 m. Obě hmoty mají plochou střechu a jsou z jedné strany propojeny organickou terasou směrem do zahrady a z druhé strany u vstupu krytým přístřeškem pro přechod suchou nohou z domu do garáže. Hlavní hmotu domu navrhujeme ve světlém krémovém odstínu omítky a kontrastně k tomu garáž v tmavém dřevěném obkladu. Na jižní straně domu bude na okně se sedacím parapetem šambrána ve stejném dřevě jako fasáda garáže. Terasa je ze sibiřského modřínu zastřešená dřevěnou konstrukcí ze smrku a zaklopená biodeskou se šedou foliovou střechou, která se opakuje nad vstupem do domu a garáže ze severní strany. Zastřešení terasy nesou dřevěné sloupy ve tvaru kmenů stromů. Ze severní strany je zastřešení vstupu a střecha garáže provázána lemem v rámci oplechování v antracitové barvě.

Technický popis

Obytné části rodinného domu jsou navrženy na doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla dle ČSN 730540 pro pasivní standard. Objekt bude založen na železobetonové desce se základovým prahem. Nosné prvky stěn jsou z masivních dřevěných panelů DEKPANEL D. Konstrukce bude řešena jako difúzně otevřená s minerální izolací a omítkou a garáž s dřevěným obkladem. Dělící příčky jsou sádrokartonové. Strop nad 1. NP bude trámový z KVH hranolů a lamelových průvlaků. V podlaze bude elektrická topná rohož a nad ní polyuretanová stěrka, která tvoří podlahovou krytinu v celém domě. V obytném prostoru bude konstrukce pohledová, naopak v místě vstupu, technické místnosti a koutku pro hosty za schodištěm bude zakryta SDK podhledem. Konstrukci střechy domu tvoří dřevěné nosníky Steico Joist zateplené foukanou celulózou. Ve všech místnostech 2. NP bude pod stropní konstrukcí zavěšen sádrokartonový podhled. Jako krytina je navržena PVC folie. Střešní konstrukci garáže i zastřešení terasy a vstupu tvoří KVH trámy. Propojení mezi jednotlivými podlažími bude zajištěno smíšenočarým schodištěm se středovou vřetenovou stěnou z masivního dřevěného panelu.

Realizační skupina

Architekt

Ing. Irena Truhlářová, Ing. arch. Sandra Schwarzová/ARCHCON atelier, s.r.o.

Projektant

Ing. Irena Truhlářová, Ing. arch. Sandra Schwarzová/ARCHCON atelier, s.r.o.

Typ konstrukce

Dřevostavba z vrstvených dřevěných panelů

Skladba konstrukce

Difúzně otevřená silikonová omítka Weber Aquabalance (koeficient odrazivosti ≥ 25 %) tl. 1,5 mm - Penetrační vrstva - Armovací síťovina Sto-Glasfasergewebe fein tl. 3,5 mm - Armovací hmota StoLevell Unit tl. 4,5 mm - Minerální izolace Isover TF (λd = 0,036 W/mK) celoplošně lepená difúzně otevřeným lepidlem STOLevell Uni tl. 260 mm - Masivní dřevěné panely DEKPANEL D tl. 81 mm - Dřevovláknitá izolace Steicoflex (λd = 0,039 W/mK) 60 mm/dřevěné hranoly + přímé závěsy (alt. stavěcí třmeny) tl. 87 mm - SDK + povrchová úprava

Skladba konstrukce - obrázek

Zastavěná plocha

172,6 m2

Užitná plocha

170,4 m2

Počet obytných podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0,133 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A - Mimořádně úsporná

Popis dispozice

Vstupujeme po zpevněné ploše kolem garáže přes kryté závětří do zádveří. V něm se nachází šatní prostor za posuvnou stěnou, věšák s obouváním, vstup do technické místnosti s WC a přípravou pro sprchu a také přímý vstup do obytného prostoru. Ten zahrnuje v centrální části jídelní stůl. Dále pak kuchyňskou linku tvaru L a ostrůvek s pracovní plochou a úložným prostorem. Jídelní stůl z druhé strany navazuje na otevřenou obytnou část. V té je umístěna sedací souprava a dále sedací parapet. Z druhé strany se nachází schodiště se zakomponovaným akváriem. K tomu doléhá posuvná stěna, za níž je prostor pro hraní dětí a výsuvná spací nika pod schodištěm pro přespání hostů. Po schodišti vstupujeme do druhého podlaží, kde je z chodby vstup do dvou dětských pokojů, ložnice s vlastní šatnou, koupelna, WC a místnost pro úklid a praní. K domu přiléhá garáž pro jedno auto a motorku, s pracovním stolem s umyvadlem, úložným prostorem pro nářadí, věci na potápění a další potřebné věci a také místem pro uložení čtyř kol. Přístupná je ze severu vjezdem, ze závětří a také z jižní terasy. Ta spojuje garáž se samotným domem. Z jídelny a kuchyně vstupujeme přes terasu do zahrady.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

ARCHCON atelier, s.r.o.

Bydliště/Sídlo společnosti

Praha 6

Webová stránka

Telefon

+420 776 725 259

E-mail

irena.truhlarova@archcon.cz

Kontaktní osoba

Ing. Irena Truhlářová

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

ARCHCON atelier se specializuje zejména na architektonické a projektové služby prémiových pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb pro bydlení a občanskou vybavenost.

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací