Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

7.

Dřevostavba v jizerské žule

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dřevostavba v jizerské žule

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Investor chtěl skloubit možnosti jeho pozemku s požadavky na rodinné bydlení i zálibu ve starých autech. Podzemní podlaží tedy obsahuje dvojgaráž pro opravy veteránů a zároveň je spojeno s hlavní obytnou částí. První nadzemní podlaží, které je bezbariérově přístupné také z parkovacího stání nad garáží, slouží pro manželský pár. Nachází se zde ložnice s koupelnou a šatnou včetně malého pracovního koutku. Podkroví pak slouží jako dětské království se dvěma pokoji a společnou hernou.

Realizační skupina

Projektant

Ing. Petr Bíza

Umístění stavby

Liberec, 460 01

Typ konstrukce

Dřevěná masivní konstrukce v  těžkém skeletu v kombinaci se zděnou garáží. Podkroví je řešeno jako lehký dřevěný skelet. 

Zastavěná plocha

115 m2

Užitná plocha

178 m2

Počet podlaží

3

Doplňující informace o stavbě

Zděná garáž z prolévacích tvarovek s tepelnou izolací z XPS je zcela zapuštěna pod terén a její střecha z betonových předpjatých panelů navazuje na uliční prostor, kde slouží jako parkovací stání. Ke zděné části je přistavěna masivní dřevěná konstrukce z těžkého skeletu s výplňovými trámky, která tvoří duši stavby. Dřevěné konstrukce jsou navrženy z lepených BSH hranolů s přesným CNC opracováním. Podkroví je řešeno jako lehký sendvič s výplní z tepelné izolace. Sklon střechy 30°kopíruje nastavený ráz okolních staveb a díky němu tak stavba zapadá do své čtvrti. Střechu pokrývá tmavá betonová krytina s plochým profilem. Okna jsou dřevěná z profilu EURO 78. Zděné části jsou obloženy kamenným obkladem. 

Zajímavost o stavbě

Podobně jako slavná brněnská vila Tugendhat i tato stavba využívá výrazného sklonu pozemku a z uličního podhledu působí poměrně nenápadně. Jihozápadní strana pozemku ovšem odkrývá stavbu v plné kráse a teprve zde pozorovatel pozná, že se jedná o dvoupodlažní rodinný dům s obytným podkrovím. Stavba dominuje vrcholu pozemku, je s přímým kontaktem s ulicí, a přitom poskytuje dostatek soukromí pro obyvatele. 

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

OK PYRUS s.r.o.

Sídlo společnosti / Bydliště

Brno

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Otakar Koudelka, CSc.

Telefon

+420 608 826 438

E-mail

otakar.koudelka@okpyrus.cz

Webová stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Projektujeme a realizujeme moderní roubené domy.

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací