Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Roubená fúze – Rodinný dům

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Roubená fúze – Rodinný dům

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Jedná se o jednogenerační rodinný dům, který svým konstrukčním řešením kombinuje několik systémů na bázi masivního lepeného dřeva. Spodní obytné a společenské patro má otevřenou dispozici a využívá velkých prosklených ploch, které opticky i provozně spojují interiér s exteriérem. Horní patro obsahuje klidovou zónu se třemi ložnicemi a koupelnou. Pokoje na jižní straně jsou rozšířeny o terasu, která zároveň tvoří zastínění pro zasklené plochy v 1. NP.

Inovativní řešení

Dům je navržen jako kombinace dvou inovativních systémů na bázi lepeného dřeva. Spodní patro je sestaveno z roubených profilů z KVH řeziva v systému těžký skelet. Strop i horní patro využívá technologii CLT panelů. Patro je předsazeno přes 1. NP, čímž zajišťuje konstrukční ochranu dřeva proti povětrnostním vlivům. Horní patro je v exteriéru opláštěno hliníkovým plechem v antracitové barvě. V interiéru jsou přiznané CLT panely.

Dům má navržené teplovodní podlahové vytápění, zdrojem může být tepelné čerpadlo, případně plynový kotel. Celý systém doplňuje krbová vložka, která v případě osazení výměníku může podpořit energetickou bilanci celého domu. S tepelnou akumulací a fázovým posunem pomůže vyzdění příček v 1. NP z CPP.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Stavba je další variací na evergreen „rodinný dům pro 4–5 obyvatel“, který se v našich končinách často opakuje. Dispozičně se snaží vyřešit bezbariérovost 1. NP pro užívání i na „důchod“ a horní patro „pro mladé“. Maximálně využívá potenciálu dřeva jako krásného a příjemného materiálu, který ozvláštní interiér. Výsledná kombinace KVH roubenky a CLT patra vzešla z osvědčených pravidel navrhování roubenek, kdy je potřeba dřevěné konstrukce chránit před vlivy počasí pomocí velkého přesahu střechy. V tomto případě byla klíčová myšlenka – když už přesah, tak proč jej rovnou nevyužít jako obytnou plochu? Proto tato stavba evokuje futuristický hřib, který vyrostl na stráni za lesem.

Typ dřevostavby

roubená/ srubová konstrukce

Umístění stavby

Brno

Zastavěná plocha

116 m2

Užitná plocha

206 m2

Počet podlaží

1 + podkroví

Objem spotřebovaného dřeva

27 m3

Součinitel prostupu tepla

0,26 W/m2K

Energetické zařazení budovy

B

Realizační skupina

Architekt

Ing. Petr Bíza

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Petr Bíza

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Kontaktní osoba pro veřejnost

Petr Bíza

Telefon

+420 777 334 657

E-mail

bizapt@gmail.com

Logo / Fotka soutěžícího

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací