Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

5.

Dům na větrném kopci

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům na větrném kopci

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Individuální dřevostavba rodinného domu. Vlastní dům s půdorysem obdélníku je jednopodlažní s částečně využitelným podkrovím a strmou sedlovou střechou. Citlivě kopíruje svažitý terén, což vytváří dvě rozdílné výškové úrovně, které se propisují i do venkovních zpevněných ploch. Hlavní hmota je doplněna kompaktním pomocným objektem, který obsahuje garáž s úložnými prostory, kryté stání s prostorem pro vstup do domu suchou nohou a krytou terasu. Obě stavby jsou propojeny lehkou konstrukcí, částečně zakrytou proti dešti sklem, která přechází v subtilní pergolu a chrání tak interiér před přehříváním.

Realizační skupina

Architekt

Ing. Irena Truhlářová/ARCHCON atelier, s. r. o.

Projektant

Ing. Irena Truhlářová, Ing. Martin Jirsa/ARCHCON atelier, s. r. o.

Dodavatel stavby

DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.

Investor

manželé Tomolovi

Umístění stavby

Střední Čechy

Datum kolaudace

06/2015

Typ konstrukce

Dřevostavba – stěnový systém z masivních šroubovaných panelů DEKPANEL D – difuzně otevřená konstrukce, dřevovláknité izolace, spřažený dřevobetonový strop, krov z L-nosníků.

Zastavěná plocha

111,5 m2

Užitná plocha

153,7 m2

Počet podlaží

2

Objem spotřebovaného dřeva

64,89 m3

Součinitel prostupu tepla

0,105 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A – Mimořádně úsporná

Doplňující informace o stavbě

V 1. NP je situována společenská část obytného prostoru. V jižní části domu se nachází společná kuchyň s obývacím pokojem, tento prostor je výškově oddělen od zbytku 1. NP třemi schodišťovými stupni. V severní části je pak umístěn pokoj pro hosty, koupelna a šatna. Schodiště se nalézá uvnitř dispozice. Ve 2. NP jsou tři ložnice, společná koupelna, šatna pro severní ložnici a komora přístupná z chodby. Místnosti ve 2. NP mají vlivem sedlové střechy v některých místech sníženou světlou výšku. První pasivní dům z masivních dřevěných panelů DEKPANEL. 

Zajímavost o stavbě

Vzhledem k poloze domu zde vždy bylo jiné klima než kilometr za kopcem. Projevilo se to zejména v zimních měsících, kdy na stavbě bylo o 2–3 stupně chladněji než v blízkém okolí. Opravdu „větrný kopec“. Díky přísným regulativům, které se autoři návrhu snažili za každou cenu dodržet a zároveň se chtěli vyhnout střeše s vikýři, vzniklo schodiště v netradiční poloze, téměř v centru dispozice. Díky speciálnímu osvětlení tak ze schodiště vznikl poutavý interiérový prvek.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o.

Sídlo společnosti / Bydliště

Studené 106, Jílové u Prahy 254 01

Vztah ke stavbě

Realizační společnost/Dodavatel

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Jaroslav Jiruška

Telefon

+420 318 695 122

E-mail

jiruska@drevostavbybiskup.cz

Webová stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Během více než 25 let jsme nasbírali mnoho zkušeností a tak kromě standardních domů realizujeme i složité a unikátní projekty. Spolu s architekty a projektanty tvoříme sehraný profesionální tým pro stavbu prémiových staveb. Každá zakázka je řešena individuálně podle potřeb a přání klienta. Domy realizujeme převážně z ekologických masivních dřevěných panelů a těžkých dřevěných skeletů. Dřevostavby jsou náš život.

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací