Fram – schodiště s příběhem
Obecné informace o díle
Název interiéru
Typ interiéru
Popis interiéru
Z původní ideje, že si dobrovolníci z řad LLM vytesají svůj schod, nakonec bohužel sešlo. Na tesání jsme dorazili pouze 4 a za víkend šílené dřiny byly naše první 4 trámy na schody nepoužitelné. Tuto část jsme tedy přenechali profesionálovi.
Trámy se poté dva měsíce máčely v podzemí bývalé vodárny. Rok vysychaly venku a další rok si zvykaly na nový domov v společenské místnosti chaty Fram.
Inovativní řešení
Tento typ konstrukce je běžně užíván v klasicistních činžovních domech. Stupně bývaly však vždy kamenné. Dřevěné stupně zde mají drobnou nevýhodu, neboť vlivem vlhkostních změn mohou měnit svůj objem. Drobné změny objemu jednotlivých stupňů mohou v součtu poslední stupeň zvednout i o několik centimetrů. Abychom tomu předešli, bylo nutné použít vyzrálé, vyschlé a objemově velmi stabilní trámy. Použití lepených profilů by však nebylo nikdy tak vzrušující.
Proto bylo dřevo na konstrukci pečlivě vybíráno ze zimní těžby tři roky před realizací a skladováno výše uvedeným způsobem. A povedlo se! Schody jsou již rok v provozu a nejsou s nimi žádné problémy.
Další inovací bylo lanové madlo. Při kolaudaci bylo nejprve shledáno příliš měkkým. Schváleno bylo až po provléknutí závitovou tyčí.
Doplňující informace o interiéru
„Schodiště bude ze dřeva a bude tam hodně lanoví. Trámy na stupně budou ručně tesané, aby tam každý člen naší organizace skrze širočinu mohl zanechat svou stopu" A tak se také stalo, tedy až na tu stopu každého člena. Trámy vytesal mistr tesař Jan Kolář.
Původní obvodová stěna byla zbavena palubkového obkladu. Pod ním schované roubení bylo očištěno, nově spárováno hliněnou omítkou a napuštěno voskovým nátěrem.
Síť v zrcadle schodiště byla na místě ručně upletena z konopných lan. Madlo na obvodové stěně bylo provedeno ze stáčeného tlustého konopného lana vyztuženého skrytou nerezovou závitovou tyčí.
Chatu Fram si můžete k ubytování zarezervovat a na schodiště se přijet podívat i vy.
Umístění interiéru
Užitná plocha
Datum kolaudace/ realizace
Realizační skupina
Projektant
Video
Údaje o soutěžícím
Jméno / Název společnosti
Obec bydliště / sídla společnosti
Vztah k interiéru
Kontaktní osoba pro veřejnost
Telefon
Webová stránka
Facebooková stránka
Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím
Jednou ze základen LLM je Fram – turistická ubytovna v nejvýše trvale obydlené osadě v Čechách – na Filipově Huti na Šumavě.