Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

1.

Fram – schodiště s příběhem

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název interiéru

Fram – schodiště s příběhem

Typ interiéru

Veřejný

Popis interiéru

Nové schodiště vede přes dvě patra turistické ubytovny Ligy lesní moudrosti – Fram. Schody jsou z ručně tesaných modřínových trámů. Lanové zábradlí a sítě z konopných lan. 

Z původní ideje, že si dobrovolníci z řad LLM vytesají svůj schod, nakonec bohužel sešlo. Na tesání jsme dorazili pouze 4 a za víkend šílené dřiny byly naše první 4 trámy na schody nepoužitelné. Tuto část jsme tedy přenechali profesionálovi.

Trámy se poté dva měsíce máčely v podzemí bývalé vodárny. Rok vysychaly venku a další rok si zvykaly na nový domov v společenské místnosti chaty Fram.

Inovativní řešení

Schodiště je složeno z jednotlivých trámů na sobě ležících, čepovaných jen do původní obvodové roubené stěny a vzájemně spojených pouze dřevěnými kolíky. V zrcadle nemá žádnou podpůrnou schodnici ani sloupek. 

Tento typ konstrukce je běžně užíván v klasicistních činžovních domech. Stupně bývaly však vždy kamenné. Dřevěné stupně zde mají drobnou nevýhodu, neboť vlivem vlhkostních změn mohou měnit svůj objem. Drobné změny objemu jednotlivých stupňů mohou v součtu poslední stupeň zvednout i o několik centimetrů. Abychom tomu předešli, bylo nutné použít vyzrálé, vyschlé a objemově velmi stabilní trámy. Použití lepených profilů by však nebylo nikdy tak vzrušující.

Proto bylo dřevo na konstrukci pečlivě vybíráno ze zimní těžby tři roky před realizací a skladováno výše uvedeným způsobem. A povedlo se! Schody jsou již rok v provozu a nejsou s nimi žádné problémy.

Další inovací bylo lanové madlo. Při kolaudaci bylo nejprve shledáno příliš měkkým. Schváleno bylo až po provléknutí závitovou tyčí.

Doplňující informace o interiéru

Při jedné hře pro děti, která byla inspirovaná polární výpravou Fridtjofa Nansena se chata na chvíli proměnila na škuner Fram (norsky Vpřed). Název už chatě zůstal a návrh úpravy schodišťového prostoru byl tímto inspirován:

Schodiště bude ze dřeva a bude tam hodně lanoví. Trámy na stupně budou ručně tesané, aby tam každý člen naší organizace skrze širočinu mohl zanechat svou stopu" A tak se také stalo, tedy až na tu stopu každého člena. Trámy vytesal mistr tesař Jan Kolář.

Původní obvodová stěna byla zbavena palubkového obkladu. Pod ním schované roubení bylo očištěno, nově spárováno hliněnou omítkou a napuštěno voskovým nátěrem.

Síť v zrcadle schodiště byla na místě ručně upletena z konopných lan. Madlo na obvodové stěně bylo provedeno ze stáčeného tlustého konopného lana vyztuženého skrytou nerezovou závitovou tyčí.

Chatu Fram si můžete k ubytování zarezervovat a na schodiště se přijet podívat i vy.

Umístění interiéru

341 92 Kašperské Hory, 341 92

Užitná plocha

210 m2

Datum kolaudace/ realizace

09/2018

Realizační skupina

Projektant

Ing. Filip Chmel

Dodavatel stavby

Lanostav s.r.o

Investor

Liga lesní moudrosti, z.s.

Donátor

MŠMT

Video

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Liga lesní moudrosti, z. s.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 1

Vztah k interiéru

Vlastník

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Filip Chmel

Telefon

+420 725 743 829

E-mail

f.ch@centrum.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Liga lesní moudrosti (LLM) je nezávislá samostatná organizace sdružující chlapce i dívky, muže i ženy každého věku se zájmem o woodcraft – výchovné hnutí, které vytyčil počátkem 20. století americký spisovatel, malíř, přírodovědec a pedagog Ernest Thompson Seton.

Jednou ze základen LLM je Fram – turistická ubytovna v nejvýše trvale obydlené osadě v Čechách – na Filipově Huti na Šumavě.

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací