Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

9.

Domov dvou kultur

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název interiéru

Domov dvou kultur

Typ interiéru

Soukromý

Charakteristika interiéru a filosofie díla

Koncepce interiéru pro japonsko-český pár je vedena snahou o funkční a kultivované řešení, které respektuje osobnosti majitelů a harmonicky spojuje kulturní aspekty obou národů.

V interiéru převládají přírodní materiály a decentní barevné odstíny. Přízemí vévodí autentická „japonská“ místnost – s tradičními rohožemi „tatami“ z rýžové slámy a papírovými posuvnými stěnami „šodži“ – realizovaná převážně z tuzemských materiálů českými řemeslníky. V hlavním obytném prostoru a ložnici masivní dubová podlaha a hliněné omítky, keramika v koupelnách. Jasanové schodiště ukrývá praktické úložné prostory, podobně jako sedací parapet ve čtecím koutku. Z masivního jasanu jsou i dveře s ručně vyráběnými dubovými klikami.

Interiér je vybaven současným dřevěným nábytkem z masivu, precizně vyrobenými truhlářskými výrobky, vkusně kombinovanými s několika kusy japonského starožitného nábytku, a doplněn stylovými uměleckými předměty a květinami.

Příjemnou atmosféru v chladném období dotváří krbová vložka.

Zajímavost o díle / Příběh díla

S ohledem na specifika japonské kultury se na návrhu, spolu s architekty, významně podíleli i sami majitelé.

Oproti standardním českým domům je interiér hodně propojený: galerie – kuchyně – jídelna – čtecí koutek – japonská místnost s chodbou, přičemž centrální schodišťovou stěnu s krbem je možné obejít dokola. Zajímavým prvkem je viditelná dřevěná nosná konstrukce domu na vybraných místech interiéru. Obě podlaží opticky propojuje galerie.

Interiér vizuálně i provozně bezprostředně navazuje na modřínovou terasu stíněnou dřevěnou pergolou, permakulturní zahradu s přírodním jezírkem a dřevěným čajovým altánem, inspirovaným tradiční japonskou architekturou.

Díky dřevěným oknům s velkými prosklenými plochami se téměř stírá hranice mezi interiérem, terasou, zahradou a blízkým lesem. V domě panuje jedinečná, slovy a obrazem těžko popsatelná, atmosféra. Klid a harmonickou energii místa, výhledy do kraje, hru slunce, vody a zeleně musí člověk zažít osobně a vnímat všemi smysly.

Umístění interiéru

Liberec, 460 14

Užitná plocha

178 m2

Datum kolaudace/ realizace

2016

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Zuzana Novosadová, Ing. Tomáš Krupa / Symbiosa – ateliér architektů

Projektant

Ing. David Chudoba / Symbiosa – ateliér architektů

Dodavatel stavby

Daniel Petříček / v licenci DOMY ATREA

Investor

Lída, Seiji a kocouři Tora a Nacume

Truhlářské výrobky

Truhlářství Pavel Zuzánek, Truhlářství Zdeněk Kučera, VLABO, s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ATREA s.r.o. | DOMY ATREA

Obec bydliště / sídla společnosti

Jablonec nad Nisou

Vztah k interiéru

Koordinátor konceptu DOMY ATREA

Kontaktní osoba pro veřejnost

Petr Dusil

Telefon

+420 608 644 650

E-mail

domy@atrea.cz

Webová stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Navrhujeme a stavíme zdravé, komfortní, energeticky úsporné a ekologické dřevostavby. Pod značkou DOMY ATREA poskytujeme komplexní služby v oblasti výstavby nízkoenergetických, pasivních, nulových a plusových domů, od poradenství a osvěty, přes individuální architektonický návrh a zpracování projektové dokumentace, po realizaci stavby ve vlastním certifikovaném stavebním systému. V souboru 13 pasivních domů v obci Koberovy (Český ráj) provozujeme vzorový dům (prohlídky a osobní konzultace).

Výkresy díla povinné

Výkresy díla nepovinné

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací