Lesy čistí vodu a udržují její stabilní hladinu

Novinka je ze dne: 19. duben 2018

Lesy čistí vodu a udržují její stabilní hladinu

Znáte 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDGs)? Jsou to globální cíle, které schválila OSN pro období let 2015–2030. Mají vést k lepšímu životu na Zemi a k jejich naplnění může přispět každý z nás. Nadace dřevo pro život vám ukázala, jak k jejich naplňování pomáháme využíváním dřeva. Nyní se věnujeme tomu, jak k nim napomáhají naše lesy.

Lesy pomáhají plnit Cíl 6. Pitná voda, kanalizace

Již v článku o kvalitě půdy jsme psali, že lesy usnadňují vsakování dešťové vody do země. Díky makropórům v půdě, které kořeny stromů vytvářejí, a společně s půdními živočichy, napomáhají udržovat stav podzemních vod. Tyto schopnosti stromů jsou důležité nejen pro zemědělství, ale také pro samotnou zásobu vody.

Lesní půda umí totiž pojmout obrovské množství dešťových srážek, které zadržuje v krajině, a tím udržuje stabilní hladinu spodních vod, které jsou společně s ledovci hlavními zásobárnami pitné vody.

Lesy slouží také jako tzv. čističky vody, protože kořeny stromů vytahují z vody v půdě látky potřebné ke svému růstu. Vytvářejí tím  vhodné podmínky pro život dalších nižších organismů, které také čistí spodní vody.

Snimek obrazovky 2018 04 19 v 13.31.15

Naprosto výjimečné schopnosti pro čištění vody má Moringa olejodárná, z jejíchž semen se v kombinaci se speciálním pískem vytváří tzv. F-písek, neboli funkční písek, který umí čistit vodu. Je schopný vyhubit škodlivé bakterie a sedimenty ze znečištěné vody, a to na tak dlouhou dobu, že je dokonce možné vytvořenou pitnou vodu skladovat.

Lesy a stromy nám napomáhají udržovat zásoby vody a také ji čistí. Tam, kde není lesů dostatek, napomáhají k získání pitné vody alespoň svými plody. Proto je důležité lesy jak udržovat, tak obnovovat.

Lesy pomáhají.  #GlobálníCíle #SDGs

 

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací