Stromy a lesy pomáhají udržovat dobré podmínky pro pěstování plodin

Novinka je ze dne: 12. duben 2018

Stromy a lesy pomáhají udržovat dobré podmínky pro pěstování plodin

Znáte 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDGs)? Jsou to globální cíle, které OSN schválila pro období od roku 2015 do roku 2030. Mají vést k lepšímu životu na Zemi a k jejich naplnění může přispět každý z nás. Nadace dřevo pro život vám už ukázala, jak k jejich naplňování pomáháme využíváním dřeva. Nyní se podíváme na to, jak k nim pomáhají naše lesy.

Lesy pomáhají plnit Cíl 2. Konec hladu

Cílem OSN je „do roku 2030 vymýtit hlad a zajistit přístup všem lidem, zejména chudým a ohroženým, včetně malých dětí, k bezpečné, výživné a dostačující stravě po celý rok.“ Jednou z cest, jak dosáhnout tohoto cíle, je pečovat o zemědělskou půdu tak, aby mohla poskytovat obživu všem potřebným. Napadlo vás někdy, jak mohou v tomto ohledu pomoci stromy a lesy?

Odborně řečeno, stromy a lesy posilují schopnosti ekosystémů odolávat klimatickým změnám (extrémnímu počasí, suchu, záplavám a dalším pohromám), čímž zlepšují kvalitu půdy, a tím i podmínky pro pěstování plodin.

Co to znamená v praxi? Stromy ve volné krajině snižují rychlost větru a svými kořeny drží půdu pohromadě. Tím zabraňují větrné a půdní erozi zemědělské půdy. Stromy také snižují výpary vody z půdy a zároveň usnadňují její vsáknutí do země, díky čemuž si zemědělská půda zachovává potřebnou vlhkost. Svými kořeny společně s půdními živočichy vytvářejí v půdě makropóry, kterými se může voda velmi rychle pohybovat. Stromy a lesy v krajině tak napomáhají udržovat stálý stav podzemních vod, což zejména v létě ocení každý zemědělec.

Pečujme proto o (naše) lesy. Jsou jednou z cest, jak zajistit kvalitu půdy, což je dobrý začátek pro zajištění potravinové soběstačnosti v chudých zemích

Lesy pomáhají.  #GlobálníCíle #SDGs

 

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací