Které lesy pomohu svým darem zalesnit?

Novinka je ze dne: 28. listopad 2019

Které lesy pomohu svým darem zalesnit?

Pomozte českým lesům. Darujte jim nové stromky. Za každých dvacet pět korun, které darujete, bude zasazen jeden stromek v českých lesích. Za Vaši podporu obdržíte certifikát, který si můžete nechat, nebo jej darovat jako smysluplný vánoční dárek. Více si o kampani Darujte stromečky pod stromeček přečtěte v našem druhém článku.

Podpoříte všechny lesy zapojené do projektu. Tyto lesy jsou volně přístupné veřejnosti a starají se o ně soukromníci – členové komunity „Dřevo je cesta“. Můžete si také vybrat jenom jeden konkrétní les a na ten přispět. Na Váš výběr se zeptáme v druhém kroku darovacího formuláře.

Proč bychom měli podpořit zalesňování a jaké stromy se za náš dar vysadí? Zeptali jsme se na to konkrétních vlastníků lesů: 

ines kunstat

Lesy v okolí Kunštátu na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny (zalesní je INÉS Kunštát, s.r.o.)

Za Váš dar vysadíme jedle, buky, duby, smrky, javory, lípy, olše, douglasky, modříny. V menší míře třešně ptačí, hrušně polničky a jilmy.

Proč nám Vaše pomoc pomůže? Les je základ přírody. Tam, kde není, nastane problém – viz pouště nebo severské státy. Bez lesa není stín a stále fouká vítr. Vysušuje se krajina a všechno hyne. Na Islandu lesy vykáceli a teď je po letech znovu zakládají. Zjistili, že bez lesů mají problém. Lesy se přímo dotýkají každého člověka. Každý jde někdy na houby, ale nebude kam. Každý v létě rád využije stín lesa a jeho chlad. Nebude. Každý rád využívá les, o který se jeho majitel dobře stará. Teď je čas to využívání vlastníkům lesa vrátit. Je to společný zájem všech.

 

cm ambroz web

Lesy kolem Zbirohu a Dobříše ve Středočeském kraji (zalesní je Colloredo-Mannsfeld spol. s r.o.)
 
Za Váš dar vysadíme duby, buky, jedle, douglasky, lípy, javory, olše a smrky.
 
Proč nám Vaše pomoc pomůže? Les nám jen nedává dřevo, ale chrání také půdu před erozí, zachycuje vodu, čistí vzduch, poskytuje prostor pro rostliny a živočichy a je to místo pro rekreaci nás všech. Les slouží celé společnosti, a proto budeme rádi, když i veřejnost na něj alespoň částečně přispěje.

Lesy u Koutu na Šumavě v Plzeňském kraji (zalesní je Jakubova dílna)

Za Váš dar vysadíme buky, javory, duby, borovice, modříny a smrky.

lesy Jakubovy dílnyProč nám Vaše pomoc pomůže? Lesy jsou ve vlastnictví naší rodiny již několik generací. Někteří vlastníci v okolí svoje lesy prodali, zejména v posledních letech po napadení kůrovcem. Většina proto, že neměli prostředky ani sílu k tomu, aby kůrovcovou kalamitu zvládli. I z naší vlastní rodiny se ozvaly hlasy, abychom lesy prodali. Odmítli jsme a doufali, že to zvládneme. Odmítli jsem z úcty ke svým předkům, kteří se museli v lese opravdu "nadřít". Odmítli jsem kvůli svým dětem, doufám, že jim bude les jednou sloužit i jako místo pro relaxaci a ne jen pro práci, jak je tomu dosud. Péče o lesy je dřina, vytěžit napadené dřevo, vysadit vhodné stromky, vyžínat porost, aby se neudusily, včas les vyřezat, aby se les stal lesem. Dá se říci, že tam momentálně trávíme většinu volného času. Vlastně na nic jiného ani nemáme čas. Ale musíme říci, že to děláme s pocitem, že všichni chceme dýchat lepší vzduch, chceme, aby se zadržela voda v krajině, aby se zvěř měla kde ukrýt. Chceme se dívat na zelené kopce a ne na holé pláně. Chceme les udržet i pro Vás, pro všechny, kteří se zase staráte o něco jiného stejně prospěšného, ale v dnešní uspěchané době nemáme čas to vnímat. Tak si vzájemně pomáháme, aniž bychom o tom přemýšleli. Děkujeme ze srdce všem, kteří se rozhodli nám přispět na obnovu kousku lesa na rozhraní Šumavy a Českého lesa – je tady opravdu krásně, stojí to za to. S pozdravem, rodina Hruškova.

cm pernica 1

Lesy u Nového Knína ve Středočeském kraji a kolem Opočna v Královéhradeckém kraji (zalesní je Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o.)

Za Váš dar vysadíme duby, lípy, javory, jedle a douglasky.

Proč nám Vaše pomoc pomůže? Les je naše kulturní bohatství. Bez lesa není voda, bez lesa není život. Díky kůrovcové kalamitě teď můžeme o velkou většinu našich lesů přijít. Je potřeba naše lesy zachránit a kalamitní plochy znovu zalesnit, aby tu les zůstal i pro další generace. Lesníci si už sami nepomohou a státní pomoc nepřichází. Budeme rádi za každou pomoc. Děláme to pro sebe!

 

woodmaniaweb2Lesy u Milešova nad Vltavou ve Středočeském kraji (zalesní je Woodmania)

Za Váš dar vysadíme douglasky a jedle.

Proč nám Vaše pomoc pomůže? V letošním roce jsme museli kvůli kůrovcové kalamitě vytěžit cca 110 m3 smrkové kulatiny z lesa. Nejstarším smrkům, které jsme museli vytěžit, bylo cca 120 let a sázela je moje praprababička. Budeme moc rádi, když nám pomůžete les obnovit. Chceme, aby byl odolnější a připravenější na měnící se podnebí.

 

Všechny lesy můžete pomoct zalesnit přes darovací kampaň Darujte stromečky pod stromeček.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací