Ptáte se: Co se děje v českých lesích?

Novinka je ze dne: 29. říjen 2018

Ptáte se: Co se děje v českých lesích?

Často se nás ptáte, co se děje v českých lesích? Zbydou u nás ještě nějaké? A kdo za tu kalamitu může? Jsou to všechno palčivé otázky, které nás přirozeně také zajímají. Proto jsme pro vás sepsali to nejdůležitější do jednoho článku. Připraveni?

Na úvod několik dobrých zpráv. Třetinu naší republiky pokrývají lesy. Jejich plocha se dlouhodobě zvětšuje a dříví v lesích přirůstá. Např. od roku 1930 se u nás objem dříví v lesích zdvojnásobil. Důležité je také vědět, že lesy se u nás znovu a znovu obnovují. Kácení stromů je totiž jen malá část lesníkovy práce – minulý rok se u nás např. vysázelo 125 mil. nových stromů a z toho bylo 54 % listnáčů!

Současná kalamita vypukla v roce 2015 v důsledku abnormálního sucha a vysokých teplot. Nejvíce se projevuje na severní Moravě a ve Slezsku, očekává se její vypuknutí na Vysočině.

Nebojte ale, lesy nám tu zbydou, protože se stále znovu obnovují. Je sice jisté, že budou vypadat jinak, než jsme zvyklí. Budou v nich růst stromy různého věku a i druhově se časem promění. Změny už nastaly, ale aby byly viditelné, musíme si počkat. Lesnická práce je dlouhodobou záležitostí, ze dne na den změny nejsou vidět.

Kdo za kalamitu může? Aktuální situace v lesích nemá jednoho viníka, na kterého by se dalo snadno ukázat prstem. Jde o souběh několika příčin.

Tou hlavní příčinou jsou klimatické změny, ke kterým v českých lesích a české krajině v posledních letech dochází. Stále častěji se setkáváme s extrémními projevy větru, a především s opakujícím se suchem a poklesem hladiny spodních vod.

Změnám klimatu čelí lesníci ve všech okolních zemích. Problematické jsou zejména:

  • rostoucí průměrné teploty,

  • nedostatek stabilních srážek,

  • napadení stromů kůrovcem a václavkou,

  • ničivé vichřice z neočekávaných směrů.

 

Co se tedy v našich lesích děje?

Půda je vysušená a voda, která naprší z občasných silných bouřek, rychle odteče z krajiny. Jak nám řekl jeden lesník, pro stromy je to stejné, jako kdybychom my lidé několik dní nepili a potom nás někdo na chvíli strčil za kotníky do bazénu. Vody by kolem nás bylo sice hodně, ale za ten krátký čas bychom se nestihli dostatečně napít. A stejně jako my, i stromy ztrácejí při dlouhodobém nedostatku vody odolnost. Mnohé pak druhotně usychají následkem napadení škůdci.

 Nedostatek vody v krajině, zejména rychlost odtoku vody z krajiny, ale nejde vyřešit za rok, ani za dva. Je třeba dlouhodobé a trpělivé práce, nejen lesníků, ale celé společnosti, abychom přizpůsobili krajinu měnícímu se klimatu.

 Dobrou zprávou na závěr je, že mnohé změny v hospodaření v našich lesích probíhají už teď. Například se už několik let sází více listnáčů. Stromy ale rostou desítky let a než se obmění lesy tak, jak by pro nás bylo žádoucí, bude to trvat také desítky let. Buďme ale trpěliví. Lesy tu budou i pro vaše děti.

 Zajímá vás víc?

  • Přehlednou infografiku se základními fakty o našich lesích najdete v  Hospodářských novinách. Prohlédněte si ji zde.

  • Pokud chcete zjistit trochu víc o současné situaci, doporučujeme stránky V zájmu lesa, kde jsou souhrnné informace zejména o stavu lesů ve správě Lesů České republiky, s.p.

  • Jestli chcete současné situaci přijít opravdu na kloub, jděte na web MeziStromy.cz. Tento projekt podporují Ministerstvo zemědělství a Lesy České republiky, s.p. a Nadace na nich publikuje pouze zdrojované články. O kalamitách, kůrovci a jiných tématech tam najdete vše, co vás zajímá.

 Na webu MeziStromy.cz se můžete k tématu dočíst například:


2022 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací