Darujte stromečky lesu

Novinka je ze dne: 16. březen 2020
Pomozme českým lesům. Zachraňme zdravé prostředí pro nás i další generace. Přispějte na obnovu českých lesů.
 
Za Vaši podporu obdržíte informační servis, jak byl Váš dar využit. Každý, kdo přispěje alespoň 300 Kč, navíc získá certifikát o zalesnění kousku české krajiny. Certifikát si můžete uschovat, nebo jej darovat jako smysluplný dárek svým blízkým.
 
Zasazení jedné prostokořenné sazenice v rámci tohoto projektu stojí 25 Kč. Tato cena zahrnuje nákup a výsadbu sazenice a koordinací projektu. V lese je potřeba zasadit průměrně 25 sazeniček, aby vyrostl 1 dospělý strom. Na jeden hektar lesa proto lesníci musí vysázet 6 000 sazenic (přesný počet se liší v závislosti na typu stromu).
 
Vlastníci lesa musejí kvůli kalamitě zalesňovat na mnoha místech a hlavně rychle. Jejich síly ani finance jim na to ale často nestačí. Rádi bychom jim proto pomohli. Vždyť lesy, o které se starají, jsou veřejně přístupné nám všem a výhody z nich máme také všichni. Pojďte do toho s námi, české lesy si naši pomoc zaslouží. 
 
Co dostanu, když přispěji na zalesnění lesů? 
 • při daru od 300 Kč Vám e-mailem pošleme certifikát o zalesnění kousku české krajiny,
 • potvrzení o daru (hodí se pro daňové přiznání),
 • informační servis o tom, jak byl Váš dar využit (kolik se vybralo, fotografie ze zalesnění apod.).
Kampaň na pomoc českým lesům organizuje Nadace dřevo pro život

Chcete zapojit svou firmu? Napište Anně Křepelové na e-mail a.krepelova@drevoprozivot.cz. Představí Vám možnosti, jak si zasadit „firemní“ lesík nebo zorganizovat týmové sázení stromů.

Které lesy pomohu svým darem zalesnit?
Pomůžete zalesnit lesy volně přístupné veřejnosti, o které se starají soukromníci zapojení do komunity „Dřevo je cesta“. Detailní přehled všech lesů najdete v našem druhém článku.
 
Proč bych měl/a přispět?
Vlastníci lesa teď mají kvůli kalamitě plné ruce práce se zalesňováním. Jejich síly ani finance jim na to ale často nestačí. Zalesnění jednoho hektaru nového lesa může totiž stát až 150 000 Kč! Přitom je v zájmu nás všech, aby se vykácená místa v lesích co nejdříve zalesnila. Čím dříve, tím větší je pravděpodobnost, že se nové stromky uchytí a naše děti uvidí vzrostlé stromy. Víte, že i soukromé lesy jsou v ČR přístupné veřejnosti? Chodíme tam na houby, borůvky nebo na procházku. Rádi bychom proto spolu s Vámi pomohli k obnově těchto lesů.
 
Jaké lesy se budou sázet?
Sázet se budou lesy druhově pestré a odolné, zejména proti hmyzím škůdcům a suchu. Konkrétní druhy najdete vypsané u každého lesa zvlášť. 
  
Jak rozdělíte peníze? Z každých 25 Kč zaplatíme:
 • 0,50 Kč portálu Darujme.cz za správu dárcovské kampaně, 
 • 5 Kč na organizaci a koordinaci projektu (komunikace s lesníky a dárci, propagace kampaně, administrativní zajištění),
 • 19,50 Kč na obnovu lesů. 

Komu a kdy předáte můj dar?

Nadace dřevo pro život rozdělí částku mezi vlastníky a správce lesů, kteří se účastní této sbírky. Jsou to lidé a firmy, které známe a kteří se při vstupu do komunity přihlásili k našim hodnotám. Zároveň nám potvrdili, že mají o pomoc zájem a podepsali čestné prohlášení, že finance z této kampaně využijí pouze na obnovu poškozených lesů. Před odesláním peněz s nimi podepíšeme darovací smlouvu. 
 

Další časté otázky:

 • Můžu někam přijet sázet stromky? Někteří lesníci Vaši pomoc ocení. Pokud máte zájem vyrazit do lesa na brigádu, zaškrtněte příslušné políčko v darovacím formuláři.

 • Proč mám pomáhat soukromým vlastníkům? I jejich lesy jsou otevřené veřejnosti a všichni z nich máme užitek. V našem společném zájmu je, aby i oni měli peníze na zalesňování. V tuto chvíli je potřeba zalesňovat mnohem větší plochy, než kdy dříve, a proto jim jejich běžné zdroje nestačí.

 • Kdo mé sazenice zasadí? Od lesníků máme potvrzeno, že mají dostatečné kapacity na sázení stromků, na které jim přispějete.

 • Vždyť nejsou sazenice! Jsme v kontaktu s lesními školkami. Sazenice jsou. Jen někdy ne přímo na místě, kde jsou aktuálně potřeba.

 • Nedostávají lesníci státní dotace? Dotace na zalesňování existují, a to je dobře. Nepokryjí však celkovou potřebu peněz zejména u malých soukromých lesů.
 
O nás
Sbírku organizuje Nadace dřevo pro život, nezisková organizace, která vznikla před 15 lety. Naším posláním je zvyšovat zájem veřejnosti o les, dřevo a životní prostředí. Mezi její nejvýznamnější projekty patří programy v lese pro dětidospělé, anketa Dřevěná stavba roku, studentská soutěž Stavby s vůní dřeva, lesnicko-dřevařská encyklopedie MeziStromy.cz a také osvětová kampaň Dřevo je cesta. Projekt „Darujte stromečky lesu“ navazuje na naši vánoční dobročinnou sbírku „Darujte stromečky pod stromeček“, během které jsme díky pomoci 351 dárců vybrali 502 000 Kč.

2020 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací