Dřevo – inovace přímo z přírody

Novinka je ze dne: 23. leden 2018

Dřevo – inovace přímo z přírody

Znáte 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDGs)? Jsou to globální cíle, které schválila OSN pro období let 2015–2030. Mají vést k lepšímu životu na Zemi a k jejich naplnění může přispět každý z nás. Nadace dřevo pro život vám v těchto týdnech ukazuje, jak k jejich naplňování napomáháme využíváním dřeva. Pokračujeme.

Využíváním dřeva napomáháme plnit Cíl 9. Průmysl, inovace a infrastruktura

Bez inovací to dnes prakticky nejde. Slyšíme to ze všech stran. Víte ale, že dřevo nám nabízí inovace přímo z přírody? Využít se dají v mnoha oborech lidské činnosti, od stavebnictví přes textilní, chemický a letecký průmysl až po výrobu počítačových čipů. Výzkum materiálů na bázi dřeva se stále posouvá.

Zejména ve stavebnictví má dřevo velké využití. Staví se z něj mosty, rozhledny, dětská hřiště i rodinné domy. l vlastnosti stavebních materiálů na bázi dřeva se stále vylepšují. Správným sestavením dřevěných desek můžeme dokonce dřevo používat jako požárně odolný materiál. Existuje také materiál nazvaný Parallam, který se vyrábí slisováním dýh a z hlediska poměru zatížení k hmotnosti je dokonce kvalitnější než ocel.

Z dřevěné buničiny se vyrábí viskóza, běžně používaná textilie, kterou denně nosíme na sobě. Z dřeva bylo už vyrobeno transparentní sklo i chirurgická náhrada kovových materiálů. Kam až se tyto materiály na bázi dřeva dostanou, ukáže čas. Jejich výhodou však vždy bude jejich šetrnost k životnímu prostředí a nízká uhlíková stopa.

Využíváním dřeva pomáháme.  #GlobálníCíle #SDGs

 

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací