Jak správně vytáhnout klíště? V Mondi Štětí a.s. už to ví.

Novinka je ze dne: 28. květen 2018
Obecná novinka

Jak správně vytáhnout klíště? V Mondi Štětí a.s. už to ví.

Ve dnech 23.–24. 5. se v Mondi Štětí a.s. konala akce nazvaná „Den změny“ určená pro zaměstnance papírny i veřejnost z okolí na téma bezpečí. Nadace dřevo pro život na této akci zajistila dva stánky. První přímo z naší dílny, jak jinak než o dřevě, nazvaný „Domov bezpečný pro vaše zdraví“. Druhý, ve spolupráci s Červeným křížem Mělník, byl věnovaný první pomoci v lese.

Na našem stanovišti vyplňovali návštěvníci kvíz s 10 otázkami, které jim měli pomoci zamyslet se nad tím, co mohou udělat pro svůj zdravý a bezpečný domov.  Pokud je zodpověděli správně, přečetli si v tajence, že Dřevo je naše budoucnost. Většina lidí se tak poprvé dozvěděla, že existují ponožky vyrobené ze dřeva (resp. z viskózy, což je materiál vyrobený na bázi celulózy, která často pochází právě ze dřeva) nebo bambusový dřevěný kartáček, který se po svém použití rozloží mnohem snadněji než plastový. Velkým překvapením byla pro všechny odpověď na otázku, zdali je hygieničtější dřevěné, nebo plastové kuchyňské prkénko. 90 % účastníků si myslelo, že z hygienických důvodů je lepší plastová varianta, protože se lépe umývá. I když je samozřejmě vhodné omývat a čas od času i dezinfikovat obě varianty prkének, vhodnější je prkénko dřevěné, jelikož je přirozené antiseptické. Dřevo totiž obsahuje silice, které jsou schopny, pokud je prkénko přírodní a povrchově neošetřené, bakterie ničit. Což plast neumí.

Zdravotníci z Červeného kříže na svém stanovišti poradili návštěvníkům, jak správně vytáhnout klíště. Na stánku se vedlo mnoho debat o správném způsobu, nicméně podle aktuálních doporučení bychom měli klíště jednoduše vytáhnout. Žádné mazání olejem nebo dlouhé vytáčení. Dali bychom tím klíštěti dost času na to, aby do nás v obraně vyzvrátilo všechen svůj jed. Je proto lepší klíště pinzetou rychle vytáhnout, i s rizikem, že v ráně zůstane nějaká část jeho těla. Je to stále bezpečnější, než abyste dali klíštěti prostor vás infikovat. Kromě klíštěte se lidé také dozvěděli, jak postupovat, když se jejich blízký zraní a upadne do bezvědomí. Na figuríně si vyzkoušeli nepřímou masáž srdce dospělého člověka.

Den změny byla velmi příjemná akce, kde se nejen návštěvníci, ale ostatně i my, z Nadace dřevo pro život, dozvěděli mnoho nového.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací