Je libo smrkový sirup nebo dubové hodiny?

Je libo smrkový sirup nebo dubové hodiny?

Právě touto otázkou jsme vítali návštěvníky na veletrhu FOR WOOD 2019 v Praze. Na našem stánku si mohl každý vyplnit kvíz „S dřevem hravě – žiju zdravě“  a zasoutěžit si o originální dubové hodiny a dřevěné zubní kartáčky. Návštěvníkům, a to zejména dřevorádům z projektu Dřevo je cesta, jsme nabízeli také ochutnávku smrkového sirupu a březové mízy. Jejich lahodnou chutí byli příjemně překvapeni.

Během třídenního veletrhu se na našem stánku zastavily stovky lidí. Prohlíželi si soutěžní díla ankety Dřevěná stavba roku 2018 a vítězná díla studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2018. K naší radosti si pak 389 z nich vyplnilo kvíz o dřevě. Ten jim ukázal nečekané vlastnosti a různé způsoby využití dřeva. Pokud kvíz vyplnili správně, v tajence našli, že „dřevo je naše budoucnost“.

Většina lidí se tak poprvé dozvěděla, že existují ponožky vyrobené ze dřeva (resp. z viskózy, což je materiál vyrobený na bázi celulózy, která často pochází právě ze dřeva) nebo bambusový dřevěný kartáček. Zjistili, že masivní dřevěné kuchyňské prkénko si „poradí“ s bakteriemi, které na něm mohou při krájení potravin zůstat. Dřevo, zejména borovicové a dubové, obsahuje silice, které jsou schopny – pokud je prkénko povrchově neošetřené – bakterie zničit. Plast takovou schopnost nemá.  Překvapení vyvolala otázka, zdali v sobě uhlík udrží déle květina vyrobená ze dřeva, nebo květina živá? Správná odpověď zněla – květina vyrobená ze dřeva. Chtěli jsme tím poukázat na to, že uhlík, který stromy pohlcují při fotosyntéze ze vzduchu, se uchovává v jejich dřevě. Použitím dřeva na konkrétní výrobek tak prodloužíme dobu, po kterou se uhlík nevrátí při rozkládání stromu do atmosféry.

Na závěr veletrhu jsme vylosovali tři soutěžící, kteří vyhráli dřevěné zubní kartáčky, a jednoho výherce stylových dubových hodin. Všem návštěvníkům našeho stánku a soutěžícím děkujeme za jejich zájem o dřevo a těšíme se příští rok na viděnou!

2022 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací