Cesta k realizaci mého projektu byla klikatá, říká studentka

Novinka je ze dne: 30. březen 2019

Studentka Kristýna Janíková: Cesta k realizaci mého projektu byla klikatá.

janikova

 Soutěží Stavby s vůní dřeva prošly za 6 ročníků její existence desítky studentů. Vítězství v soutěži však nemusí být jedinou metou, na kterou můžete zacílit. Své o tom ví i soutěžící z minulého roku Kristýna Janíková, studentka bakalářského studia na Mendelově univerzitě v Brně, které se podařilo dovést své soutěžní dílo až k realizaci.

Kdy Vás napadlo, že si za svůj projekt vyberete rekonstrukci zastávky?

Ono se to tak nějak sešlo. Ve škole jsme dostali zadání práce na letní semestr a obcí se prohnal velký vítr. Doslova. :) Nebo alespoň tak nějak si to matně vybavuji... Občas Vám zadání sedne, zatímco jindy se s ním perete dlouho. Nechtěla jsem něco vymýšlet pod nátlakem. S tématem se musím nejdřív sžít, abych byla s prací vnitřně spokojena. Odpočívadla kolem obce byla taky možností, ale nebylo to nic, co by naše obec za každou cenu potřebovala. Věnovat se něčemu, o co nemá nikdo zájem, by byla pouhá ztráta času. Autobusová zastávka v žalostném stavu byla příležitostí. Navíc autobus od nás jsem využívala dlouhé roky k dopravě na základní i střední školu, takže vím, jaké to je čekat venku za každého počasí.

Popište blíže vizi, která Vás k návrhu vedla.

Jedna z prvních myšlenek bylo propojení zastávky s prostorem za ní, nebo alespoň tomu místu dát nějaké využití. V současnosti se za ní nachází betonová plocha, na kterou navazuje malý park s několika stromy a zahrádka pohostinství. Tento prostor ale není moc využíván, což je podle mě škoda. Mohl by více sloužit dětem, které jsou v létě s rodiči na zahrádce pohostinství. Třeba jen houpačky, malý herní prvek, dětské hřiště už máme jinde. Myšlenkou propojení se zastávkou bylo zkrátit dětem dobu čekání na autobus a dostat je dál od silnice. V obci sice nebývá velký provoz, ale víme, jak jsou děti neposedné a potřebují pohyb. Jsem ráda, že se podařilo prosadit v zastávce alespoň okno, které konstrukci vizuálně odlehčí a prostor propojí se zelení.

Proč jste si vybrala jako materiál dřevo?

Ke dřevu mě stále více táhne myšlenka obnovitelnosti suroviny a zodpovědnosti při zacházení s planetou a jejími zdroji. Vnímám ho jako přírodní materiál, jehož recyklace není pro Zemi tak zatěžující. Svoji drobnou nevýhodu nutnosti pravidelné údržby pro mě vyvažuje svým příjemným a útulným dojmem.

Liší se tedy údržba dřevěné zastávky od údržby zastávky z jiných materiálů?

Údržba dřeva se samozřejmě liší od jiných materiálů. Ochranný nátěr by se měl pravidelně obnovovat, aby si dřevo zachovalo původní vlastnosti co nejdéle. Jistě je v porovnání s ostatními materiály více zatěžováno povětrnostními vlivy. Jedná se o hygroskopický materiál (schopný měnit svoji vlhkost podle podmínek prostředí). Při správném používání však může spolehlivě sloužit dlouhé roky, čehož jsou důkazem třeba staré zachovalé dřevěné stavby. Údržbu kovu není zapotřebí provádět tak často, a proto se na ni i nezřídka hřeší. Většinou to však končí tím, že se údržba neprovádí v podstatě žádná. Polykarbonátové desky se jednou za čas obmění. Pak ovšem vyvstává otázka jejich likvidace, resp. složité recyklace…

Jak byste popsala cestu od návrhu k realizaci projektu?

Jako klikatou. Nejtěžší asi bylo přimět obec, aby vystoupila ze zajetých kolejí a nebála se přijmout něco odlišného. Na začátku má člověk několik rychlých nápadů, jak by dílo mohlo vypadat, kterými je nadšen. V průběhu zjišťuje, že spousta z nich je z nějakého důvodu nereálná. Postupně se tak začíná zabývat jednou variantou, kterou se snaží dotáhnout do konce. Pak, když je projekt hotový, se opět začínají ozývat pochybnosti. Možná je to ale jen moje vlastnost, že nejsem nikdy spokojená s výsledkem svojí práce. :) Dlouhou dobu se nevědělo, jestli k realizaci vůbec dojde, takže se pak na poslední chvíli objevily problémy s dodáním materiálu a s hledáním realizační firmy.

Nicméně je ale nutné zmínit, že je zastávka úspěšně realizována! Kdo Vás v projektu podporoval?

Rodiče, kterým jsem nesmírně vděčná! Ze střední pedagogické školy jsem šla na Nábytek na Mendelovu univerzitu v Brně. Stavařským věcem tedy moc nerozumím. Hodně mi pomohli s řešením konstrukce a technickou stránkou. V odhodlání mi pomohla asi i slova tehdejší vedoucí soutěže Ing. Lenky Trandové a učitele Ing. Milana Šimka, Ph.D. Bolavou dušičku jsem si samozřejmě vždy vylila u svých přátel.

Jak se liší teorie od praxe aneb jak byste popsala rozdíl práce na školním a reálném projektu?

Pro mě osobně byl zásadní rozdíl asi ve vidině možné realizace. Věděla jsem, že přemýšlím nad stavbou, kterou je v obci opravdu potřeba postavit. Už to nebylo jen o zápočtu. Ve chvíli, kdy má člověk vymýšlet něco na téma, které mu není blízké, přistupuje k práci s úplně odlišnou motivací.

Odkud přišel nápad přihlásit dílo do soutěže Stavby s vůní dřeva?

O soutěži nás informoval náš učitel v ateliéru nábytkové tvorby, který nám téma soutěže zadal jako semestrální práci. Práci jsem se snažila směřovat na soutěž asi od chvíle, kdy jsem se rozhodla pro projekt autobusové zastávky. V této práci jsem se celkem vyžívala, takže samotnou soutěž jsem brala jako takový bonus – příležitost.

Přihlásila byste se do soutěže znovu?

Určitě ano. Byla to zajímavá zkušenost a dala mi užitečnou zpětnou vazbu. Oceňuji i velmi dobrou komunikaci s organizátory.

Co očekáváte od své účasti v anketě Dřevěná stavba roku?

S nápadem přihlásit zastávku do ankety dřevěných staveb přišel můj učitel. Popravdě nemám úplně ambice se porovnávat s velkými projekty architektů. Spíš mi jde o to, aby si i jiní studenti uvědomili, že jejich návrhy nemusí končit, po získání zápočtu, ve stole. Nebo že se mohou spolupodílet na zkvalitňování prostředí, ve kterém žijí.

Děkujeme za rozhovor a přejeme Vám mnoho dalších povedených nápadů.                                    

Chcete nakopnout svou kariéru? Přihlaste i vy svou dřevěnou stavbu do soutěže a vyhrajte! Uzávěrka on-line přihlášek je 30. června 2019 na webu www.StavbySVuniDreva.cz.

 

2020 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací