Co se vyrábí ze dřeva? Zjistili jsme na exkurzi v Kronospanu

Novinka je ze dne: 31. březen 2020

Co se vyrábí ze dřeva? Zjistili jsme na exkurzi v Kronospanu

Na začátku března 2020 jsme se s vítězi studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2019 vydali na exkurzi do jihlavského závodu Kronospan CR, spol. s r.o. Ze čtyř studentů, kteří v roce 2019 vyhráli exkurzi do závodu Kronospan, byl jeden na dlouhodobém zahraničním pobytu a jedna studentka byla nemocná. Do závodu na výrobu desek na bázi dřeva jsme tak přijeli ve třech – Terezie Poláková za Nadaci dřevo pro život a Ondřej Kurečka a David Král z Fakulty stavební VUT v Brně za vítězné studenty.

DSC 0725

Program jsme měli nabitý. První den nám pracovníci firmy představili celou společnost a také její produktovou řadu Kronobuild určenou pro stavebnictví a interiérovou kolekci Kronodesign. Dozvěděli jsme se více o možnostech stáží a trainee programů pro studenty (více informací najdete na www.mojekrono.cz). Podívali jsme se také přímo do laboratoře, kde se testuje kvalita výsledných výrobků. K našemu potěšení nás večer čekala příjemná večeře se zaměstnanci, kteří se nám během dne věnovali.

Druhý den jsme se vydali na prohlídku výroby. Během 3,5 hodiny jsme si prošli sekce výroby lamina, dřevotřísky, OSB desek a pracovních desek. Bylo fascinující vidět, jak je výroba vysoce automatizovaná a kontrolovaná.

 DSC 0726

Co nás během exkurze zaujalo?

  • Kronospan je původně rodinná firma, která nedávno slavila 120 let celosvětové existence. V ČR funguje již 25 let.
  • Surovinu pro výrobu využívá Kronospan ze zdrojů z ČR, více než z 30 % nahrazuje rostlé dřevo recyklátem (starý nábytek a stavební materiál, který pečlivě třídí).
  • Kronospan vyrábí mnoho typů desek na bázi dřeva: od lamina, dřevotřísky po OSB desky hodící se pro stavbu domů i do interiérů.
  • Kronospan pracuje s tzv. globální kolekcí, to znamená, že většinu výrobků Kronospanu nakoupíte kdekoliv na světě.

DSC 0729

Děkujeme společnosti Kronospan CR, spol. s r.o., že nás opět pozvala na návštěvu, a jejím zaměstnancům, že se nám tak ochotně věnovali.

Rádi byste se do závodu také podívali? Přihlaste svůj návrh do 30. 6. 2020 do 8. ročníku Staveb s vůní dřeva a příště pojedete na exkurzi třeba právě vy!

Joomla SEF URLs by Artio

2020 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací