Proč je podle vítězů SsVD 2017 dřevo cestou?

Novinka je ze dne: 24. září 2017

Proč je podle vítězů SsVD 2017 dřevo cestou?

Dřevo je cesta. To bylo tématem letošního ročníku studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2017. Téma bylo zvoleno v návaznosti na stejnojmennou osvětovou kampaň, kterou Nadace dřevo pro život zahájila na podzim minulého roku. Jak téma zpracovali vítězové této soutěže? Nahlédněte níže.

Matyáš Vrtiška, Fakulta stavební, ČVUT, dílo Rodinný dům u Lipna

Cena odborné poroty, 1. místo v kategorii Návrhy dřevěných staveb

Můj rodinný dům se nachází v lese na břehu vodní nádrže Lipno. Pro zachování a respektování autentičnosti místa, byla zvolena dřevostavba. Snahou bylo přizpůsobení se jak hmotovým konceptem, tak materiálově celému prostředí – svahu, stromům, jezeru, lesu, přírodě. Myslím si, že by populace měla směřovat právě k dřevostavbám, rodinný dům je pouze začátek.

Ludmila Jankovichová, Inštitút Vidieckej Architektúry, Fakulta architektury, VUT v Brně (česky: Institut vesnické architektury)

Cena odborné poroty, 2. místo v kategorii Návrhy dřevěných staveb

Drevo bola cesta v minulosti pre skoro všetky stavby. Bol to ľahko dostupný materál s výbornými vlastnosťami. Drevené krovy alebo celé drevené domčeky – drevenice sú toho príkladom. Ja som chcela ukázať, že drevo môže byť cesta aj dnes.

Vojtěch Slavík, Jezdecká hala v Pardubicích, Fakulta stavební, ČVUT

Vítěz ceny odborné poroty a ceny veřejnosti v kategorii Návrhy dřevěných konstrukcí

K životu patří živé věci, proto je dřevo v architektuře cestou ke spokojenému soužití lidí, zvířat a budov. Záměrem návrhu bylo vytvořit jezdeckou halu, která plní reprezentativní účel celého pardubického závodiště. Možná ze začátku působí stavba, že se do komplexu nehodí, přitom se do něj hodí více než jakákoliv jiná hranatá stavba. Právě použitím dřevěné konstrukce je potlačena bariéra mezi lidmi, zvířaty a stavbou.

Václav Šimeček, Rekreačně ubytovací areál Kokořín, Fakulta stavební, ČVUT

Vítěz ceny veřejnosti v kategorii Návrhy dřevěných staveb

Život je cesta, dřevo je cesta, celý svět je cesta. Tak, jak se náš život časem mění, mění se s ním i životní prostředí. Příroda ale poslední dobou bohužel k horšímu. Mým cílem tedy bylo vytvořit takovou stavbu, která bude přírodu zatěžovat minimálně a samotná bude ideálně během provozu určitým způsobem kvalitu prostředí zlepšovat.

Kristína Moravčíková a Zuzana Kropšová, Kaple Pax Natura, Fakulta architektury, VUT v Brně

Cena Kronospan

Navzdory technologickým pokrokům a různým trendům v oblasti stavebnictví je dřevo stále ten materiál, po kterém lidé sahají jako po pocitu domova, komfortu a bezpečí. Je to cesta 100% obnovitelného produktu, cesta ekologie. Cesta symbiózy člověka a přírody.

Tomáš Krč, Jestřábí bouda, Fakulta architektury, ČVUT v Praze

Cena Stora Enso

DŘEVO JE CESTA K LÁSCE, ÚDIVU, OBDIVU A NADŠENÍ Z PŘÍRODY! Díky této dřevěné stavbě si uvědomuji, co pro mě znamená příroda a snad i změním svůj přístup k ní.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací