Studenti navrhli lesní mobiliáře pro LČR, s. p.

Novinka je ze dne: 21. září 2017

Studenti navrhli lesní mobiliáře pro LČR, s. p.

Vysokoškolští studenti se zapojili do výzvy Lesů ČR, s. p. a navrhli lesní mobiliáře pro české lesy. Své návrhy přihlásili do studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2017, která motivuje studenty k práci se dřevem. Z celkem 19 návrhů si nakonec státní podnik vybral tři, které zařadí do svého katalogu, podle kterého staví lavičky, altány a přístřeší po celé České republice. Podívejte se, jaké návrhy zvítězily.

Forrest Mobiliary

Martin Podolský, LDF Mendelu

Jedna z hlavních myšlenek tohoto mobiliáře je možnost skládání libovolných sestav závisejících na prostorových a finančních možnostech. Při navrhování tohoto mobiliáře byl hlavní důraz kladen především na jeho bytelnost a bezúdržbovost, další výhodou je po variabilním skládání sestav jeho propracovaný detail uchycení jízdního kola. Stojan přímo z boku sedací plochy zaručí šetrnost vůči okolním rostoucím stromům, ušetří náklady na pořízení samotného stojanu, umožní, aby kolo bylo přímo po ruce, a obohatí samotnou lavičku o zajímavý a netradiční prvek.

Goats

Kristýna Jachurová, LDF Mendelu

Lavičky Goats svou konstrukcí připomínají „kozy“ na řezání dříví, z čehož vychází i jejich název. Hlavní výhodou je velké množství konstrukčních možností, které lze na lavičku aplikovat. Což se netýká pouze nosné konstrukce, ale lze vytvořit variantu s opěradlem či bez něho. Lze také měnit počet sedacích míst. Díky tomu můžeme na různá místa umisťovat různé varianty laviček nebo na větších odpočívadlech vytvářet sety. Další výhodou je jistě jednoduchost konstrukce a tedy snadná výroba a celkově nízké náklady. Lavičky jsou celodřevěné a působí přírodním, lesnickým dojmem, proto se hodí do prostředí lesních turistických stezek.

Shelther

Dominik Štěpánek, LDF Mendelu

Shelther vychází ze spojení anglických slov shelt (přístřešek) a her (ona). Spojení má vyjadřovat samotnou funkci mobiliáře – tedy vytvořit úkryt pro osoby, které si zde mohou odpočinout a strávit příjemné chvíle. Jejich požadavkem je najít bezpečné místo pro relaxaci a přečkání nepříznivého počasí. Mimo samotného přístřešku má mobiliář plnit funkci informační. K tomu slouží oboustranná tabule. Prostor pro odpočinek zaopatřuje lavička až pro tři osoby. Samotný sed lavičky je ergonomicky tvarován tak, že výřezy kopírují křivky těla. Navíc díky jednotlivým segmentům lavičky na ní mohou sedět jak děti, tak dospělí, díky různým výškám pro opření nohou. Mnoho dřevěných konstrukčních prvků se dá využít jako odkládací prostor pro kola nebo na montáž případných kovových prvků, jako například odpadkový koš, stojan na kola, stolek a mnoho dalších. Opěráky lavičky jsou opatřeny závitovou tyčí pro lepší odolnost vůči povětrnostním vlivům a proti poškození. Mobiliář se hodí spíše do rovinných oblastí, kde není výrazný výškový rozdíl na ploše 2,5 x 2 metry. Vyžaduje také jistou míru prostoru kolem sebe, aby byl plně využit jeho potenciál.

Všech 50 soutěžních děl soutěže Stavby s vůní dřeva 2017 si můžete prohlédnout v Galerii.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací