Vítězové Stavby s vůní dřeva 2017 se představují (1)

Novinka je ze dne: 17. březen 2018

Přemýšlíte, jestli se vyplatí přihlásit do soutěže Stavby s vůní dřeva 2018? Nejste si jisti, zdali vám na zpracování soutěžního díla zbude v rámci semestru čas? Zajímá vás pohled studenta, který se soutěže už zúčastnil?

Právě pro vás jsme připravili sérii rozhovorů s vítězi minulého ročníku. Ptali jsme se jich, proč se do soutěže hlásili, co jim to přineslo a také nás zajímalo, co je inspirovalo k navržení jejich vítězného díla. Věříme, že to pro vás bude zajímavé a přínosné.

Jako prvního představujeme Václava Šimečku z Fakulty stavební ČVUT v Praze, vítěze Ceny veřejnosti Stavby s vůní dřeva 2017, který své dílo „Rekreačně ubytovací areál Kokořín“ přihlásil do kategorie Návrhy dřevěných staveb.

Jak jste se o soutěži dozvěděl a proč jste se rozhodl do ní přihlásit?

vclavO soutěži jsem se dozvěděl z jednoho z mnoha plakátů vyvěšených u nás na fakultě. Jeden jsem si hned vzal domů a začal si „googlit“ o soutěži více informací. Už delší dobu jsem se poohlížel po nějaké architektonické soutěži pro studenty. Problém ale byl najít soutěž, která by pasovala na naše ateliérové práce ve škole. Přišla mi škoda, že v ateliéru dáváme do návrhů spoustu energie a každý se u nás na fakultě za ten semestr pěkně nadře. Naše návrhy pak visí týden v ateliéru a tím to všechno končí. Chtěl jsem, aby mé návrhy byly vidět. Aby je vidělo více lidí než jen moji kamarádi ve škole. To se mi letos konečně povedlo. Tahle soutěž je naprosto ideální. Navrhnete stavbu ze dřeva a je úplně jedno jakou a kde. Zadání je volné, což je strašně super.

Co Vás inspirovalo k návrhu právě Rekreačně ubytovacího areálu Kokořín?

Když jsem se rozhodl, že tento návrh nebude jen školní projekt, ale bude zároveň soutěžit v této soutěži, a dost možná ho uvidí spousta cizích lidí, práce mě mnohem víc bavila. Na začátku jsem ale vůbec nevěděl, co s tím. Měl jsem spoustu jiných variant, žádná ale nebyla dost dobrá. Koš byl věčně plný papírů se skicami projektu. Ještě nikdy jsem se s návrhem tak netrápil jako teď. Prostě jsem kreslil, vyhazoval, mačkal, pak zase překresloval. Až jsem se dostal k motivu otevřeného kruhu zakousnutého do stávajícího rybníku. Všechno to bylo takové hraní a taky pořádné vaření z vody. Sepisoval jsem si, co od návrhu chci, co naopak nechci. Snažil jsem se pracovat jednoduše a čistě. Okolní příroda je překrásná, takže stavba neměla rušit okolí a jen ho doplňovat. Chtěl jsem, aby se dřevo propsalo už do vnějšího projevu stavby. Výsledkem byla jednopodlažní stavba se zelenou střechou. Stavba s prosklenými stěnami, které doplňují stěny plné, porostlé popínající zelení. A hlavně se dřevem propsaným jak do vnějšího, tak i do vnitřního projevu stavby.

07 06 2017 08 40 57 hlavni vizualzace at3

Co Vám účast v soutěži přinesla? Doporučil byste ji i ostatním?

Přiznám se, že na začátku jsem od soutěže neměl velká očekávání, teď ale vidím, jak prestižní a kvalitní tato soutěž je. Můj návrh viděla opravdu spousta lidí. Chvíli návrhy visely i na hlavní stránce portálu Seznam.cz. Teď, půl roku po vyhlášení soutěže, si čtu o mém návrhu v časopisech a volají mi redaktoři, zda mohou použít mojí řeč v jejich deníku? Případně, zda jim poskytnu rozhovor? Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu. Jestli váháte, zda se do soutěže přihlásit, tak to nedělejte a rovnou se přihlaste. Lidé, co organizují tuto soutěž, jsou strašně super, komunikace s nimi byla naprosto parádní, chtěl bych jim touto cestou ještě jednou poděkovat. Já chci soutěžit i příští rok a tentokrát vyhrát cenu nejvyšší. Rozhodně se mi zvýšilo sebevědomí v navrhování a i zájem o dřevo. :D Taky jsem se už poučil z mých chyb, které mě letos nejspíše stály umístění v cenách poroty, jelikož mě koncem roku ve škole tížil čas. Odlétal jsem pracovat jako záchranář k Atlantickému oceánu do USA. Návrh jsem přihlašoval do soutěže pomalu při cestě na letiště, o skladbách konstrukcí v detailech už jsem vůbec nepřemýšlel a taky to tak dopadlo. Takže nenechávejte projekt na poslední chvíli. :D Kvůli mému pobytu v zahraničí jsem se nemohl ani zúčasnit slavnostního vyhlášení, kam jsem za sebe poslal alespoň bratra jako zástup. Nicméně dozvědět se o výhře v horách národního parku v Californii byl jeden z okamžiků, na který nikdy nezapomenu. Takže se přihlaste a koukejte makat! Zadarmo tahle soutěž rozhodně není!

Inspiroval vás Václavův příběh? Zkuste přihlásit i vy svou dřevěnou stavbu! Uzávěrka přihlášek do 6. ročníku soutěže Stavby s vůní dřeva je 30. června 2018.


Více informací o přihlášce najdete ZDE.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací