25.

ARBORUM

Obecné informace o díle

Název díla

ARBORUM

Popis stavby

Rozhledna dominuje svou výškou 36 m nad zalesněným kopcem Malchor v Beskydech. V této výšce nabízí mimořádných 235 m2 užitné plochy, kterou lze využít k environmentálnímu vzdělávání, pořádání výstav, pozorování přírody, popřípadě k přespání těch, kteří vynaloží síly k její návštěvě. K výstupu jsou určena dvě vřetenová schodiště, jejichž konstrukce je ukryta uvnitř štíhlého kmene. Prostor schodiště je prosvětlen stoupajícími světlíky. Tvar ztužidel je inspirován větvemi, které se rozpínají po obvodu konstrukce a pomáhají vzdorovat poryvům větru.

Dílo a téma ročníku

Jedním kliknutím na internetu dostaneme předpověď počasí, hory si ale žijí vlastním životem. Proto je nosná část konstrukce navržena tak, aby odolala rychlosti větru 75 m/s, a tím nám zajistila bezpečí i na místech, kde se může každou minutou změnit počasí. Rozhledna je jasným majákem a úkrytem v tomto surovém prostředí. Geometrie vzdává hold stromům, které nám byly útočištěm od počátku naší existence.

Údaje o soutěžícím

Miroslav Prokop
Tomáš Ferda

Název školy

Vysoké učení technické v Brně

Název fakulty

Fakulta stavební

Studijní obor

Konstrukce a dopravní stavby

Ročník studia

2

Stupeň studia

magisterský

2020 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací