11.

Goats

Obecné informace o díle

Název návrhu 

Goats

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Když slyším větu „Dřevo je cesta“, představím si, jak se procházím krásným jarním lesem zalitým sluncem. Cítím, jak ze zelených konečků listů proudí život, chci se zastavit a dýchat. A to byla má cesta. Umožnit lidem, kteří jako já utíkají do přírody, aby se měli kde zastavit. Chtěla jsem, aby lavička působila co nejvíce lesním dojmem a tím nevystupovala z okolí. Proto jsem pracovala pouze s dřevěnou kulatinou a snažila se vyhnout kovovým a betonovým prvkům, které mi připomínají město a narušily by mi čisté vnímání přírody. I samotnou konstrukci jsem se snažila řešit tak, aby mi zapadala do prostředí lesa. A zvolená konstrukce se hodí k již stávajícím stavbám v lesích, jako jsou sruby, posedy a jiné.

Environmentální zhodnocení návrhu

Lavička je navržena z kulatiny dřeva jehličnatých dřevin. A to smrku, či borovice. Tyto druhy dřevin bývají rovně rostlé, tudíž je z nich dobrá výtěžnost. A právě proto jsem je zvolila pro svůj návrh, jelikož jsou v něm zapotřebí cca. 150 cm dlouhé, rovné kulatiny. Plusem je, že kulatiny v konstrukci lavičky postupně mění (snižují) svůj průměr, tudíž je na jejich výrobu možné využít téměř celé délky kmene stromu. Díky těmto faktorům jsou při vyšším objemu výroby náklady na materiál celkem nízké. Jednotlivé kulatiny jsou spojeny závitovými tyčemi a povrchově upraveny mořením. Lavička je celá recyklovatelná. Po skončení doby užívání stačí oddělit kovové spojovací prvky od dřevěných částí a oba materiály lze dále recyklovat pomocí specializovaných firem. Zvolené materiály nemají špatný vliv na životní prostředí.

Obecný popis návrhu

Lavičky Goats svou konstrukcí připomínají „kozy“ na řezání dříví, z čehož vychází i jejich název. Hlavní výhodou je velké množství konstrukčních možností, které lze na lavičku aplikovat. Což se netýká pouze nosné konstrukce, ale lze vytvořit variantu s opěradlem či bez nebo lze například měnit počet sedacích míst. Díky tomu můžeme na různá místa umisťovat různé varianty laviček nebo na větších odpočívadlech vytvářet sety. Další výhodou je jistě jednoduchost konstrukce a tedy snadná výroba a celkově nízké náklady. Lavičky jsou celodřevěné a působí přírodním, lesnickým dojmem. Proto se hodí do prostředí lesních turistických stezek.

Údaje o soutěžícím

Kristýna Jachurová

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Tvorba a výroba nábytku

Ročník studia

2. ročník bakalářského studia

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací