10.

Lesní mobiliář - Wellspring

Obecné informace o díle

Název návrhu 

Lesní mobiliář - Wellspring

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Posezení u pramene Wellspring je navrženo tak, aby svou netradičností přitahovalo pozornost jak milovníků přírody, tak i lidí, kteří k přírodě (a hlavně lesu) nemají vybudovaný tak pevný vztah. Tento návrh jim může sloužit jako iniciace pro navštívení pramene v okolí, či se jinak zajímat o okolní lesy a trávit v nich více volného času. Wellspring by mohl dokázat otevřít lidem novou cestu k přírodě.

Environmentální zhodnocení návrhu

Konstrukce posezení je navržena ze dvou hlavních materiálů: betonu a dřeva (dubové či jasanové).

U betonu lze předpokládat vysokou odolnost jak vůči podmínkám okolí pramene, tak povětrnostním vlivům či odolnost vůči vandalismu.

U dřeva již tak vysokou odolnost předpokládat nelze. Konstrukce je tedy navržena tak, aby v případě poškození bylo možno porušené díly vyměnit za nové.

Obecný popis návrhu

Posezení u pramene Wellspring je koncipováno jako místo pro odpočinek, i jako zajímavost, jenž by mohla přitáhnout pozornost lidí k dané lokaci. Jedná se o šestidílný set, jenž se skládá ze stolu, čtyř sedaček a odpadkového koše. Hlavními materiály jsou beton a dřevo (dubové či jasanové).

Konstrukce stolu je řešena jako koryto pro vodu, jenž je přivedena z pramene. Je tedy nutno aby byl stůl pevně spojen se zídkou, jenž slouží ke zpevnění okolí pramene. Díky tomuto nápadu je možné, aby si návštěvníci mohli dopřát čistou vodu, aniž by museli vstávat od stolu.

Stolová deska se skládá ze tří částí (vnější jsou ze dřeva), její středová část je tvořena betonovou deskou. To je z důvodu vyšší životnosti stolu, neboť po středové části by měla téct voda z pramene. Jedná se o jednoduchou rozebíratelnou konstrukci, jenž ale není použitelná ve všech lokacích. Před její instalací je nutná terénní úprava, která zajistí, že pramen se bude nacházet nad úrovní stolové desky. Nejedná se tedy o návrh pro masové použití, ale spíše o ozvláštnění vhodných pramenů.

Údaje o soutěžícím

Jakub Durďák

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Nábytek - Tvorba a výroba nábytku

Ročník studia

2. ročník bakalářského studia

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací