23.

Simply

Obecné informace o díle

Název návrhu 

Simply

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Tento návrh se jmenuje Simply a je navržen pro umístění do lesa i do otevřených prostor. Tímto nápadem jsem se snažila navrhnout místo pro odpočinek kolemjdoucích, jež nebude nudné či nevkusné a dokáže dostatečně splňovat své funkce. Je také inovativní díky betonovému ohništi, které je ideální pro grilování. Konstrukce kombinuje materiály, narozdíl od stávajících lesních přístřešků, jež jsou jen z jednoho materiálu. Dřevo je zde však hlavním materiálem a to zejména proto, že dřevo je cesta, která nám otevírá možnosti využívání obnovitelných materiálů a tím menší plýtvání zdrojů, jež obnovit nelze.

Environmentální zhodnocení návrhu

Konstrukce je složena převážně z prvků ze dřeva jako jsou trámy či prkna, což je perfektní materiál pro použití, jelikož má skvělé vlastnosti. Je to jeden z materiálů, jenž se dá dále využívat a zpracovávat i po delším časovém intervalu. Snažíme se také, aby konstrukce nenarušila strukturu lesa, a působila přírodním dojmem. Konstrukce má zkosenou střechu kvůli odtoku dešťové vody a také ohniště je upraveno tak, aby z něj stékala voda a nezatopilo se. Další materiály, jako je například kov, se dají také skvěle využít po likvidaci a přetvořit na jiné upotřebení.

Obecný popis návrhu

Konstrukce s posezením a ohništěm Simply. Konstrukce je navržena především jako odpočinkové místo. Její originalita je právě v již zmíněném ohništi a v zajímavých tvarech. Návrh se skládá ze tří parametrů. Prvním a hlavním je konstrukce částečného přístřešku s jednou stěnou, kde využíváme hlavně dřevěné prkna – modřín, OSB desky s úpravou proti dešti, svařovaný kov s povrchovou úpravou a spojovací materiály. Střecha je dělaná částečně otevřená, což nijak nepodhodnocuje konstrukci jako takovou, jelikož zastřešení nad odpočinkovou částí je dostatečně zamezující případnému dešti a otevřená část podporuje odvětrávání ohniště. Konstrukce je také snížená v zadní části, kvůli odtoku vody. Nosné trámy jsou ukotveny kotvícími patkami do betonového podlaží. Spoje jsou vytvořeny ze svorníků a vrutů. Další částí je posezení, jež se sestává z velkého stolu připevněného na jedné straně ke konstrukci a na druhé do země k betonovému sloupku. Sedátka u stolu jsou taktéž z betonu. Všechny tyto prvky mají dřevěnou tlustší desku ze dřeva na horní straně. Poslední částí je ohniště, můžeme ho nazvat i grilem a to díky kovové mřížce, jež nám umožňuje funkci grilovat. Ohniště je z betonu, dno má zkosené s koncovou drážkou na odtok vody. Je tak ideálním prostředkem na nerušený odpočinek spojený s konzumací či jen založením ohně pro teplo. Celková inspirace je v jednoduchosti a použití různých materiálů.

Pracuji s materiálem OSB

střecha

Údaje o soutěžícím

Petra Popelářová

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Nábytek

Ročník studia

2. ročník, 4. semestr

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací