15.

TCUBE

Obecné informace o díle

Název návrhu 

TCUBE

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

TCUBE byl navržen převážně jakožto lesní mobiliář, a právě při lesní turistice je člověk zcela obklopen stromy. Ty však nemusí nabízet pouze esteticky líbivé prostředí, poskytují také materiál, který je využit pro sezení člověka a jeho odpočinek či pro výstavbu přístřešků pro úkryt před deštěm. Ať už mluvíme o dřevu surovém, či jakémkoliv jeho produktu, je zcela evidentní, že člověka doprovází po celou jeho cestu, a to v nejrozmanitějších formách. Konstrukce TCUBE poskytuje nejen funkční stránku dřeva jakožto materiálu, ale také upozorňuje na původ tohoto materiálu svým ústředním motivem jehličnatého stromu, který je vyjádřen trojúhelníkovým průchodem, čímž uzavírá kruh putování od stromu ku dřevu a zpět ku stromu.

Environmentální zhodnocení návrhu

Konstrukce byla navržena s převážným množstvím dřeva jakožto hlavního materiálu, jež je doplněno kovovými pojícími prvky, a to v minimalistickém provedení. Požadované materiály v konkrétních rozměrech a samotná konstrukce tudíž nejsou náročné na výrobu. Všechny prvky konstrukce mohou být jednoduše v případě potřeby obměněny, což značně prodlužuje životnost celého objektu. V případě nutné likvidace objektu jsou použité materiály vhodné k recyklaci či jinému zpracování. Střecha objektu byla navržena tak, aby zbytečně nezadržovala dešťovou vodu, sníh či napadané nečistoty. Plocha střechy je nakloněna o 2° a je na čelní a zadní straně opláštěna dřevěnými deskami, aby toto konstrukční řešení nenarušovalo vizuální styl objektu.

Obecný popis návrhu

TCUBE je převážně lesním mobiliářem. Byl navržen tak, aby oživil a doplnil místo umístění, aniž by svou vizuální podobou příliš narušoval okolní prostředí. Dřevo, jež je nepochybně hlavním a převážným materiálem konstrukce, lehce zapadne mezi stromy či oživí kdejakou louku. Ústřední motivem minimalistické konstrukce je jehličnatý strom, jenž je vyjádřen trojúhelníkovým průřezem v přední a také zadní stěně a od nějž je odvozen také název návrhu TCUBE, který byl vytvořen zkrácením spojení slov „tree“ jakožto strom a „cube“ jakožto krychle.

Objekt TCUBE byl navržen, aby poskytl pohodlné místo k odpočinku a úkryt před deštěm díky svému zastřešení. Průsvity v konstrukci zajišťují volný a otevřený prostor, ve kterém člověk nepřijde o výhled na krásnou okolní krajinu. Vzhledem ke své velikosti TCUBE nabízí spoustu místa k pohybu a při nehostinných podmínkách dokáže ukrýt nemalé množství svých návštěvníků a usadit je na dlouhé lavice rozpínající se do délky necelých 2,5 metrů.

Údaje o soutěžícím

Markéta Hruboňová

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Tvorba a výroba nábytku

Ročník studia

Bakalářské studium, 2. ročník

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací