12.

Wavy

Obecné informace o díle

Název návrhu 

Wavy

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Wavy je sestava lavičky a odpadkového koše zhotovená z betonu a dubového dřeva. Sestava je koncipovaná jako mobiliář do lesních prostorů pro návštěvníky.

Dřevo je cesta ve mě evokuje myšlenku cirkulární ekonomie se kterou jsem se v nedávné době setkala. Protože je lidem Země malá, a bude ještě menší je třeba se přeorientovat z konzumního života zpět k tomu přirozenému a žít více v souladu s přírodou. Znamená to využívat zdroje, které jsou obnovitelné a udržitelné, a to ve všech oblastech života. Dřevo je materiál, který nás obklopuje dnes a denně. Na rozdíl od jiných materiálů má však příběh. To je důvod, proč jsem se ho rozhodla na Mendelu studovat a využívat při tvorbě designu.

Environmentální zhodnocení návrhu

Nosná část lavičky i tělo odpadkového koše je z monolitického betonu. Ten lze běžně recyklovat a využít dále ve stavebnictví. Dalším materiálem je dubové dřevo, často využívané v exteriéru pro své dobré fyzikálně–mechanické vlastnosti. Dobře dostupná tradiční dřevina.

Co se týče odvodu vody, v případě lavičky leží dřevo na malé ploše betonu, do kterého můžou být v mezerách vyfrézovány drážky na odvod vody. Koš je zakrytý a dostane se do něj jen malé množství vody, a to při silných deštích s bočním větrem.

Obecný popis návrhu

Hlavním cílem konceptu bylo vytvořit sestavu sedacího prvku a odpadkového koše, které bude možné rychle sestavit za použití malého počtu dílů. Přitom bude sestava odolná vůči vandalům a povětrnostním podmínkám. Inspirací pro tvar sedáku lavice byl, nikterak nesouvisející s tématem, pěnový polštář pod hlavu.

Údaje o soutěžícím

Lucie Galatíková

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Tvorba a výroba nábytku

Ročník studia

2. ročník

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací