2.

WOOD Lock

Obecné informace o díle

Název návrhu 

WOOD Lock

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

V dnešní době bychom se měli snažit co nejvíce využívat obnovitelných materiálů, mezi které patří právě i dřevo. Z tohoto důvodu jsem zvolila i dřevo dubu na výrobu této lavičky. Vždy, když navrhuji nový kus nábytku, snažím se využít dřevo. Myslím si, že k němu má člověk nejblíže, a proto ho využívá ze všech materiálů nejvíce.

Je tradiční, lidé s ním pracují už po několik století, a protože existuje několik tisíc druhů dřeva, můžeme vybírat z různých textur a barev.

Environmentální zhodnocení návrhu

Pro výrobu lavičky jsem zvolila dva materiály – dřevo dubu a beton. Někteří by mohli namítat, že beton není zrovna materiál ohleduplný životnímu prostředí. Avšak neustálé zvyšování technologické úrovně výroby betonu dnes klade velké nároky na ochranu životního prostředí, zejména v oblasti snižování emisní činnosti a prašnosti. Proto se i beton stává vhodným materiálem pro použití na výrobu objektů do přírody. Samozřejmě je to větší zásah do krajiny než při použití dřeva na výrobu těchto objektů, ale právě díky novým technologiím je i tento materiál šetrný k přírodě.

Dřevo bude podléhat stárnutí rychleji než beton, a proto se po několika letech bude muset samozřejmě znovu ošetřit nebo případně obnovit.

Jelikož je koš otevřený a bez víka, budou v něm ve spodní části vyvrtané díry, aby měla dešťová voda odtok a nezůstávala v koši.

Obecný popis návrhu

Mou vizí bylo navrhnout lavičku nebo odpočívadlo, které by jak s prostředím lesa splynulo, tak zároveň nějakým způsobem vyčnívalo a upoutalo pozornost kolemjdoucího. Proto jsem zvolila kombinaci dřeva – dubu a betonu, který by měl upoutat pozornost. Myslím si, že tato kombinace je nápaditá a v dnešní době se používá více a více, protože vytváří zajímavý kontrast. Zároveň je beton velmi trvanlivý materiál, který venkovnímu prostředí a vlhkosti odolá po dlouhou dobu. Aby kombinace těchto dvou odlišných materiálů nebyla jednoduchá a bez vtipu, zvolila jsem propojení pomocí zubů, které vytváří zajímavý efekt na lavičce. Tento stejný prvek se také opakuje na odpadkovém koši, který je samozřejmě součástí lavičky. Samotné propojení dřeva a betonu po technické stránce je vyřešeno ocelovou pásovinou.

Údaje o soutěžícím

Aneta Kopečná

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Nábytek

Ročník studia

2. ročník, Bakalářský stupeň

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací