DŘEVĚNÁ STAVBA ROKU OČIMA JEJÍCH ÚČASTNÍKŮ A VÍTĚZŮ – 4. díl

DŘEVĚNÁ STAVBA ROKU OČIMA JEJÍCH ÚČASTNÍKŮ A VÍTĚZŮ – 4. díl

Vydáno 29. 11. 2021

DŘEVĚNÁ STAVBA ROKU OČIMA JEJÍCH ÚČASTNÍKŮ A VÍTĚZŮ

DÍL ČTVRTÝ: V ČEM VYNIKAJÍ VÍTĚZNÉ STAVBY DSR?

Přinášíme vám poslední díl seriálu „Dřevěná stavba roku očima jejích účastníků a vítězů“. Dnes jsme s našimi soutěžícími zaměřili na vítězné stavby a na to, v čem jsou výjimečné. Všechny letošní soutěžní stavby najdete v naší Galerii staveb.

ZEPTALI JSME SE:
Vaše stavba/interiér patří mezi vítěze. V čem je podle Vás její originalita?

architecture g1e51cba89 1920

„Aranka byla tvořena s radostí, hravostí a láskou. Možná je to v ní cítit a rezonuje to. Každopádně, šlo také o určitý vrstevnatý koncept. Měli jsme mnoho cílů, takže možná je to určitá komplexnost, která je z Aranky cítit a je sympatická. Není to jen stavba, je to „Aranka“, to je také důležité. Spíše tedy hračka nebo kamarádka než domek. Při navrhování Aranky jsem nechtěl nějak zaujmout, ale spíš vytvořit něco, co je v něčem normální, snadno přehlédnutelné, aby to přirozeně zapadlo v krajině. Zároveň ale, aby byla nadčasovým a praktickým prostorem k pobytu v přírodě.“

Martin Kožnar (Martin Kožnar Architekt s.r.o.)


„Myslím si, že se jedná především o kombinaci několika věcí. Urbanismus, který je pro lidi a pro přírodu, zároveň je univerzální a široce aplikovatelný, využívající stávající město a nekonzumující krajinu. Urbanismus se dále skládá z obytných domů, které nabízejí širokou škálu variabilních bytů, od co-livingu po garsonku, součástí je také parter s prostory pro občanskou vybavenost. Místo je živoucím organismem po celou dobu. A další důležitou věcí je materiál, dřevo, které je nejen krásné, ale také recyklovatelné a jedná se o obnovitelný zdroj.“

Adéla Koubová (studentka architektury)


„Nepochybně je stavba originální svým konstrukčním řešením a zasazením do terénu, bez nutných úprav pozemku. Originalitou v použitých technologiích a systémech. Avšak, hlavním originálním prvkem celého architektonicko-stavebního řešení je použití pouze základních geometrických tvarů (kruhu, čtverce a trojúhelníku) v přesně daném poměru.“

Filip Harvánek (HARFEN ateliér)


„Naším cílem byla cena veřejnosti, kterou jsme ale nakonec nezískali. Snažíme se vyhnout střednímu proudu, což s sebou nese riziko, že se stavby nelíbí každému. Originalita, hledání cest, jiný pohled na svět je hlavní mantrou našeho ateliéru. Martin Rajniš je celoživotní vizionář, stále chce měnit svět a i ve svých 77 letech pracuje naplno.“

David Kubík (Huť architektury Martin Rajniš, s.r.o.)


„Je to dobře postavená lávka, není okázalá, má lidský rozměr a je hlavně funkční. Lidé ji používají každý den, když přijedou z vlaku, když jdou na výlet s dětmi, když jedou na kole po cyklostezce nebo jdou jen tak na procházku. Mají ji rádi a to je z té stavby cítit. No a samozřejmě ta dvojitá věšadla, krásná tesařská konstrukce, na kterou si můžete sáhnout – je to hezký pocit, musíte si to vyzkoušet…“

Zdeněk Vejpustek (WaVe Structural Design s.r.o)


„Naučná stezka Olšina je hodně neobvyklá trasa, která, jak se nám ukázalo, veřejnost baví. Jde o stezku unikátní přírodou v oblasti, která se veřejnosti otevřela teprve nedávno – v roce 2016. A do přírody také skvěle zapadá. Navíc, jí autoři vtiskli řadu originálních prvků, které návštěvníkům zpestřují putování šumavskou přírodou.“

Ing. Petr Král, ředitel společnosti Vojenské lesy a statky ČR, s.p.


Děkujeme soutěžícím za jejich postřehy a zajímavá vyjádření. Věříme, že vás jejich odpovědi inspirují a motivují vás k přihlášení vašich dřevěných interiérů, hřišť a staveb do právě zahájeného 12. ročníku naší soutěže.

Přihlaste se do ročníku DSR 2022 zde

Zde si můžete přečíst první díl z naší minisérie rozhovorů s vítězi a účastníky Dřevěné stavby roku 2021.

DŘEVĚNÁ STAVBA ROKU OČIMA JEJÍCH ÚČASTNÍKŮ A VÍTĚZŮ – 4. díl

Kategorie článku