Vyzkoušeno: Jak natočit a streamovat video z akce na YouTube?
Vyzkoušeno: Jak natočit a streamovat video z akce na YouTube?
Chystáte konferenci, vyhlášení vítězů nebo jinou společenskou událost a chcete jej streamovat na YouTube? Nemáte s natáčením takového filmu a jeho sdílením zkušenosti? Pak čtěte dál. Tento článek jsme sepsali pro všechny, kteří se ocitnou ve stejné situaci, ve které jsme byli my na konci března 2020 (v době pandemie a nouzového stavu). Naším přáním je proto ulehčit vám úkol, který vás čeká. Budeme rádi, když se nám to povede. :)
O tom, proč jsme vyhlášení vítězů ankety Dřevěná stavba roku natáčeli bez hostů v sále, ale s diváky na YouTube, se dočtete více v naší reportáži z natáčení.
Upřesníme ale, že to pro náš tým Nadace dřevo pro život byla zcela nová zkušenost. Vyhlášení jsme už pár let streamovali na Facebooku, ale toto byla úplně jiná disciplína. Měli jsme proto spoustu otázek a obav. Máme film točit podle scénáře off-line akce? Jak bude finální video vypadat? Jak předtočené video publikovat jako živé vysílání? Podívá se na to někdo? Naše otázky jsme si zodpověděli tím, že jsme video natočili. Vy máte díky našemu článku trochu více možností, abyste si své pro a proti dopředu zvážili.
P. S. Při čtení našich tipů berte v potaz, že vycházíme z natáčení dvou 40minutových videí v rámci vyhlášení vítězů Dřevěné stavby roku 2020 (vyhlášení a přednáška). Na vaše konkrétní video nemusí 100% platit.
RADY A TIPY, které by nám zjednodušili práci
(NE)VÝHODY ON-LINE AKCE NATOČENÉ NA VIDEO
Aneb to nejdůležitější na úvod: jaké vidíme výhody a nevýhody realizace společenské akce skrze on-line video?
Výhody:
- Skvělé řešení pro období karantény,
- vaši akci neohrozí špatné počasí, nebo ucpaná dálnice,
- průběh akce máte 100% pod kontrolou,
- výsledek vidíte ještě před vysíláním,
- vaše akce bude dostupnější více lidem (naše vyhlášení pro cca 80 lidí vidělo v době psaní článku přes 1 200 diváků!),
- při vysílání videa už nejste ve stresu. Máte odpracováno.
Nevýhody:
- Důraz na detail: na předtočeném videu je vidět každá chybka, které si divák během živé akce vůbec nevšimne,
- kvalitní provedení videa je finančně náročné, nelze počítat s tím, že video vás bude za všech okolností stát méně peněz než skutečná akce (ač se to může stát),
- pozitivní energii, kterou s sebou nese skutečné setkávání lidí, video nenahradí.
5 FÁZÍ, kterými si projdete: příprava, natáčení, postprodukce, vysílání a zpětná vazba
1. PŘÍPRAVA
- Co si musíte ujasnit hned na začátku:
-
Harmonogram: jak bychom to časovali v ideálním případě?
Tým: jaké složení se nám osvědčilo?
Popíšeme vám 8 rolí, které si v týmu rozdělte – jeden člověk jich může mít víc nebo více lidí může sdílet jednu roli (například více kameramanů apod.), záleží na velikosti vaší akce:
- Rozpočet: co očekávat?
On-line akce nemusí být levnější než reálná akce. Příprava on-line akce má sice jiné, ale také významné náklady:
2. NATÁČENÍ: NA CO NEZAPOMENOUT?
- Jasně si definujte, co a proč chcete natočit. Nám chvilku trvalo, než jsme si ujasnili, co si každý z nás představuje pod „video z vyhlášení.“
- Buďte připraveni na změny během natáčení.
- Vyjasněte si role. Kdo je za co zodpovědný?
- Natáčení si rozdělte na tematické části, během postprodukce se vám s nimi bude lépe pracovat (např. přivítání, představení partnerů, vyhlášení kategorie).
- Užijte si to! Berte to jako váš první trénink na Oscara. ;)
Jupí, máme natočeno, mysleli jsme si 9. dubna večer. Ale to nejlepší bylo teprve před námi. Tahle část přípravy videa nás překvapila úplně nejvíc, protože jsme si nedokázali představit, kolik titěrné práce se za ní skrývá.
- Prezentace (obrázky) k vložení do videa: po natáčení je upravte dle reálně natočených záběrů, doplňte poznámkami pro střihače.
- Hudba: přechody mezi střihy dobře dokreslí podkresová hudba:
- Neutrální přechody: osvědčily se nám krátké přechody mezi jednotlivými částmi videa, které zpestřily podívanou, může se jednat jen o logo na neutrálním pozadí.
Detailní rozpis: jak na sebe jednotlivé záběry navazují, kdy bude střih na prezentace, jak dlouho jednotlivé snímky ve videu budou, kde budou přechody, kde bude pouze hlas nebo naopak video externích hostů.
- Titulky: mohou být buď přímo ve videu, nebo je možné je na YouTube umožnit divákům zapnout; titulky jsme psali přímo v rámci YouTube, je to uživatelsky příjemné prostředí:
- Vytřídit nepoužitelné záběry, sestříhat zbytek: někdy záběr nemusí být povedený, ale hodí se z něj použít jen mluvené slovo, v tom případě se použije obrázek z prezentace a nepřijde se o komentář.
- Videa externích hostů budou potřebovat také upravit:
- První sestřih je jen začátek: Počítejte s tím, že video bude mít několik verzí. Není reálné, aby první sestřih byl povedený. Pravděpodobně si budete se střihačem vyměňovat několik mailů, telefonátů a upravovat a upravovat.
- Hodiny čekání: poslat 40minutové video přes službu typu Úschovna.cz zabere hodiny, pracovní verze videa je tedy lepší posílat pouze v náhledovém formátu o menší velikosti, která se rychleji nahraje. Ušetří vám to spoustu času čekání, který můžete využít k úpravám videa.
- Schvalovací proces: čas je potřeba si vyhradit také na schvalovací kolečko, aby se k videu stihlo vyjádřit vedení a kolegové, kterých se to týká.
Na jaké platformě chcete vysílat? Zjistěte si předem, jaké možnosti pro živé vysílání nabízí. Na internetu najdete spoustu návodů, jak živé, nebo předtočené živé vysílání provést. Pokud se přesto cítíte nejistí, nám se osvědčilo spolupracovat se zkušeným odborníkem, který nás zbavil stresu. Další video už jsme si ve větší pohodě odstreamovali sami.
- Účet: chcete vysílat na YouTube/Facebooku? Ověřte si, zda váš účet tyto funkce podporuje (u YouTube jsme si ji museli zapnout).
- Správný formát pro sítě: je lepší video na šířku, nebo na výšku? Jakou kvalitu pro danou síť potřebujete? Jak dlouho se bude video na síť nahrávat? To všechno si zjistěte předem, ať nejste nepříjemně překvapeni.
- Náhledová fotka, popisky: Myslete i na náhledový obrázek k videu (to je ten, který se zobrazuje v náhledu videa, než si video pustíte), správné popisky k videu (opět, každá síť má svá specifika).
- Komentáře u videa: Určete si člověka v týmu, který bude odpovídat během vysílání na případné komentáře.
Pozn. Proč jsme chtěli vysílat živě předtočené video? Chtěli jsme mít video předem připravené, abychom se vyhnuli nekvalitnímu připojení a jiným radostem. Zároveň jsme chtěli pro diváky zachovat napětí. Kdybyste chtěli jít stejnou cestou, doporučujeme vaše předtočené video klasicky nahrát na YouTube a video pak naplánovat jako premiéru. Až se video spustí, diváci nebudou moct po dobu živého vysílání posouvat časomíru dopředu (například aby se podívali na konečné výsledky).
Do videa jste už investovali spoustu práce. Vyplatí se proto sepsat si vaše zkušenosti. Zamyslete se, co se povedlo a co příště můžete udělat lépe. Zpětnou vazbu by vám ideálně měli dát všichni členové týmu. Sledujte také statistiky na YouTube a dalších sociálních sítích, kde video publikujete. Třeba zjistíte, že se vám on-line akce vyplatí mnohem více než ty off-line.
Doufáme, že vás naše tipy inspirovaly a že vám pomohou s vaším vlastním natáčením. Berte prosím tento článek skutečně pouze jako sdílení našich zkušeností, nikoli jako tu jedinou správnou cestu. Tu si každý musí najít sám. :) Držíme vám palce!
Kdybyste měli k natáčení jakékoliv otázky, napište autorce článku, Terezii Polákové, na pr@drevoprozivot.cz. Ráda vám cokoliv doplní nebo zjistí od svých šikovných kolegů.