Proč nás dřevo podle studentů chrání

Novinka je ze dne: 21. říjen 2019

Názor studentů: Jak nás dřevo chrání?

Studenti soutěžící ve Stavbách s vůní dřeva 2019 měli své návrhy dřevěných staveb vztahovat k tématu ročníku – Dřevo nás chrání. Jak se s ním vypořádali?

Studenti zdůrazňovali, že dřevo do krajiny patří a chrání ji i nás proti invazivním prvkům civilizace. Je nám prostorem, kde si můžeme odpočinout před spěchem a stresem moderní doby. Studenti také zmiňovali jeho pozitivní vliv na naši psychiku. Zejména u návrhů horských útulen chápali dřevo jako ochranu před nepřízní počasí. Někteří roli dřeva vnímali globálněji jako cestu k udržitelnosti a ochranu před klimatickou změnou.

Přečtěte si, jak konkrétně pojalo téma ročníku – Dřevo nás chrání – 10 vybraných soutěžících. Ve výběru najdete vyjádření sedmi vítězů. K jejich slovům přidáváme tři další vyjádření, které nás zaujala. Ať už formou, nebo myšlenkou, kterou do debaty přinesla. Další zajímavé názory, které se do tohoto článku bohužel nevešly, najdete v Galerii děl 2019, vždy v detailu soutěžního díla.

 

Kristýna Kováčová, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně,
Dřevěné stavby – velké: Vyhlídková věž v Brdech:

 vyhlidkova vez v brdech

V chráněné oblasti Brdy,
tyčí se na skále rozhledna.
Za její výškou se otáčí místní vrby,
a říkají si, jak moc je pohledná.

Rozhledna je z velké části dřevěná,
středem ní se točí vřetenové schodiště.
Na ochranu nás je stavěná,
a z vrcholu vojáci hlídají bojiště.

Celkem 144 schodů vyjdeš,
od paty až k vrcholu.
Do těsných kalhot se lépe vejdeš,
a výhled s blízkými si užiješ pospolu.

8 dřevěných žeber kolem dokola,
tak jako má člověk hrudní koš.
Chrání stavbu, a proto celkově odolá,
skvělé je to dřevo, což?

 

Štěpán Macek, Marco Aulisa, Ondřej Venclík, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně,
Dřevěné stavby – malé: Plastic Crystal:

plastic crystal

První přístřešky si člověk stavěl ze dřeva. Přestože do dnešní doby vyvinul spoustu odolnějších materiálů a začal z nich stavět města, ke dřevu má z podstaty nejblíže. Dnes však u něj znovu vzniká potřeba trávit čas v divočině. Naše dřevěná útulna ho může chránit nejen před nepřízní počasí, ale také před moderní civilizací.


Matouš Cahák, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze,
Dřevěné stavby – velké: Innocube – inovační centrum:

Innocube inovacni centrum

Jako obnovitelný zdroj materiálu nás dřevo chrání před situací, kdy bude klimatická změna již nevyhnutelná. Nabízí nám alternativu k betonovým a ocelovým konstrukcím, které svou uhlíkovou stopou negativně přispívají k zátěži životního prostředí. Díky obrovskému posunu technologie zpracování dřeva mohu navrhnout dřevěnou konstrukci, která splňuje mé architektonické představy vycházející z tvaru terénu a zároveň svým přírodním vzhledem přispívá k příjemnému vnitřnímu prostředí.

 

Tereza Krákorová, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze,
Dřevěné stavby – malé: Vítěz odborné poroty – Horský bufet pod Velkou Deštnou:

Horsky bufet pod Velkou Destnou

Zejména u návrhu horského bufetu pro mne byla zásadní volba přírodních materiálů tak, aby se stal součástí krajiny, využíval obnovitelné zdroje energie a přispíval k celkové udržitelnosti. Zároveň by objekt měl pomocí architektonického výrazu a hmotových proporcí odrážet charakter a vysokohorský ráz. Masivní CLT panely umožňují zabezpečení tuhosti stavby takovéhoto tvaru. Umožňují subtilnost a rychlou realizaci konstrukce a rovněž jsou finálním řešením povrchu v interiéru.

 

Ondřej Král, Petra Neklapilová, Markéta Kubitová, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně,
Dřevěné stavby – malé: Vítěz veřejnosti – Oáza:

Oaza

Dřevo na nás má větší vliv, než si sami dokážeme přiznat. Každý z nás pocítí pozitivní změnu, když se jde projít do lesa či si sedne doma na zahrádku. Zapomínáme, jak je pro nás příroda důležitá a necháváme se unést každodenním stresem a shonem. Proto je tu Oáza, aby nám znovu připomněla, co všechno pro nás může dřevo udělat a co můžeme udělat my pro něj.

 

David Král, Ondřej Kurečka, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně,
Dřevěné stavby – velké: Vítěz odborné poroty – Teamakers Guest House:

Teamakers guest house

Náš návrh formují materiály, které jsou ekologické, recyklovatelné a dostupné, jak logisticky, tak ekonomicky. Hlavním používaným materiálem v této lesem obklopené stavbě je dřevo. Dřevo pro účel naší stavby hraje významnou roli. Díky svojí hygroskopicitě pomáhá v interiéru udržovat vyváženou vlhkost a zlepšuje tak kvalitu vzduchu. Dřevo také pozitivně působí na psychický stav člověka. Naším návrhem se snažíme ukázat, že dřevo je zde mnohem víc než jen konstrukční prvek, a že nás chrání.

 

Miroslav Prokop, Tomáš Ferda, Fakulta stavební a Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně,
Dřevěné stavby – velké: Vítěz veřejnosti – Arborum:

Arborum

Jedním kliknutím na internetu dostaneme předpověď počasí, hory si ale žijí vlastním životem. Proto je nosná část konstrukce navržena tak, aby odolala rychlosti větru 75 m/s, a tím nám zajistila bezpečí i na místech, kde se může každou minutou změnit počasí. Rozhledna je jasným majákem a úkrytem v tomto surovém prostředí. Geometrie vzdává hold stromům, které nám byly útočištěm od počátku naší existence.

 

Dávid Ferčák, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze,
Dřevěné stavby – velké: Cena Kronospan – Rodinný dom v CHKO Křivoklátsko:

RD v chko krivoklatsko

Trvale udržateľný rozvoj je doležité slovné spojenie pre našu budúcnosť. Drevo ako rýchlo obnoviteľný zdroj je jeden z najlepších sposobov ako pomocť našej planéte a chrániť prostredie, ktoré si ničíme. Správnym použitím dreva v architektúre možme ukázať, že nám na našej planéte naozaj záleží a vytvárať priestory ako dobre vyzerajúce tak aj kvalitné interiérové klíma pre naše zdravie. Je preto potrebné sa o tomto materiáli začať v našej spoločnosti rozprávať viac, aby nás drevo začalo chrániť.

 

Valentýna Uřídilová, Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně,
Dřevěné stavby – velké: Cena Stora Enso – Obytný soubor, Líšeň – Cohousing:

Obytny soubor Lisen Cohousing

Návrh se snaží vracet k tradičním myšlenkám pospolitosti dřívějších vesnic, snaží se o obnovitelnost nejen ve smyslu technologií, ale především ve smyslu sociálním. Souvisí s tím i výběr dřeva jako materiálu obnovitelného, původního, člověk se s ním navrací k přírodě. Dále má vyšší permitivitu a vhodnou úroveň povrchové vodivosti. Dřevo napomáhá vyrovnanému elektroiontovému mikroklimatu, oproti jiným materiálům ho i nás chrání, vytváří biologicky vhodné a příjemné prostředí.

 

Martin Velfl a Jakub Sedláček, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně,
Dřevěné stavby – velké: Zvláštní ocenění poroty – Polyfunkční blok Těšnov:

Tesnov

Zadání soutěže je částečně samotnou podstatou projektu, která se projevuje ve dvou hlavních složkách. Tou první je reakce na místní limity vyvolané rušnou magistrálou. Dřevěná fasáda s vegetačními prvky je zde v roli ochranné bariéry vůči nepříznivým vlivům silniční dopravy. Druhou složkou je využití dřeva v nosné konstrukci výškového objektu, které je často kvůli předsudkům a legislativním omezením na tomto typu staveb opomíjeno. Dřevo nás tudíž chrání nejen navenek, ale i v jádru budovy.

2020 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací