Vítězné stavby s vůní dřeva se představují (1)

Novinka je ze dne: 22. listopad 2016

Vítězné stavby s vůní dřeva se představují (1)

Vítěze soutěže Stavby s vůní dřeva 2016 už známe, jistě vás ale zajímá, s jakými díly vyhráli. Na řádcích níže si proto přečtěte, co o svých dílech říkají jejich autoři a jak tato díla hodnotila odborná porota. 

Začneme studentkou Kristýnou Ulrychovou z Fakulty stavební ČVUT v Praze, která se umístila na 1. místě soutěže. Své dílo přihlásila do kategorie Návrhy moderních dřevostaveb.

Rodinný dům v Lipně nad Vltavou - slovo autorky

Idea návrhu tkví v myšlence splynutí a propojení s přírodou, s terénem, „proplétání se“ mezi stromy, směrem k vodě. Do prvotní hmoty se promítl vliv terénu, stromů, lokality (Lipno a okolní příroda vybízí k úzkému kontaktu s přírodou). Orientace ke světovým stranám a zónování vnitřní dispozice ujasnily tvar, zatočení a umístění v rámci pozemku. Ze všech těchto atributů vznikl návrh tohoto rodinného domu, daný tvar, volba konstrukčního, materiálového a dispozičního řešení.

Stavební parcela se nachází v území obce Lipno nad Vltavou, na severním břehu šumavské vodní nádrže Lipno. Pozemek je charakteristický svým mírným sklonem, výhledem na vodní plochu a úzkým kontaktem s přírodou. Všechny tyto aspekty jsou propsány do návrhu podlouhlého, půdorysně zvlněného objektu částečně ležícího na zemi a částečně stoupajícího na pilotách do vzduchu. To poskytuje vyšší míru soukromí a ochrany v soukromé části domu.

Dům je určen pro běžnou čtyřčlennou rodinu se dvěma dětmi, se sportovním zaměřením především na vodní sporty a cyklistiku. Tvarem a orientací se objekt snaží propojit s přírodou a umožnit tak co nejlepší výhledy na vodní plochu Lipna, a to ze všech obytných místností a terasy. Materiál (dřevo, pozinkovaný plech, sklo) byl zvolen tak, aby napomohl objektu zapadnout nerušeně do okolí a být tak v úzkém kontaktu s okolní přírodou.

Dispozice je rozčleněna na tři funkční zóny: technickou (tedy dvojgaráž a technická místnost se skladem), pobytovou (neboli společenskou, především vstup, obývací pokoj s kuchyňským koutem, terasa, wc) a soukromou (neboli intimní, s pokoji, ložnicí a koupelnou). Všechny tyto zóny na sebe plynule navazují v rámci jedné hmoty.

Celý návrh se snaží nerušeně splynout s okolní přírodou, radikálně ji nenarušuje, využívá přírodní materiály a obnovitelné zdroje. K přírodě šetrné moderní dřevostavby by se mohly do budoucna více rozšířit, a tak je doufejme čekají ještě nadějné vyhlídky.

 

HODNOCENÍ POROTY

Hodnotící kritéria:

- výtvarné zpracování návrhu

Překvapivě vyzrálé kvalitní výtvarné řešení řadící tento návrh k nejlepším tradicím české architektury.

- technická kvalita výkresů

Pro daný účel soutěže dostatečné řešení, které bude samozřejmě v budoucnu třeba ještě dopracovat.

- originalita díla

Originální, zajímavé, působivé a citlivé zpracování organické kompozice neotřelou formou. Jednoznačná pochvala. Kladně také hodnotíme práci s materiálem CLT, díky kterému se práce zapojila do dvou soutěží v rámci studentské soutěže Stavby s vůní dřeva. 

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací