Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

16.

Rekreační dům Mníšek pod Brdy

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Rekreační dům Mníšek pod Brdy

Účel stavby

Stavba pro rekreaci

Popis stavby

Zadáním bylo vybudovat příjemný menší rodinný rekreační dům, který bude propojený se zahradou v maximální míře. Vlastní stavba oddělí komunikaci od zahrady a vytvoří tak přirozenou bariéru a zajistí tak intimitu v zahradě.

Právě umístění domu kolmo do zahrady tak, aby se stal jejím středem, srdcem, byl základní koncept se kterým jsme pracovali. Kolem tohoto středu se rozbíhá půdorys odpovídající konceptu rekreačního domu, tedy samostatná ubytovací část se sociálním zázemím, vstupem a pokojem pro hosty. Střední část obývacího pokoje je převýšena.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Materiálový koncept vycházel ze snahy, aby dům zarostl, zmizel v zahradě, aby materiály přirozeně stárly a nebyly příliš dominantní na daném území. Půdorys a rozdělení částí domu na veřejnou a intimní je patrný i na vnější formě, tedy část, která je nejpodstatnější je také nejvyšší. Podružné objemy jsou snížené. Navíc část soukromá má i jinou rytmizaci a obklad vnější fasády přírodním dřevem, aby se i ve formě materiálu projevila jistá intimita.

Konstrukčně se jedná o klasickou panelovou dřevostavbu, difuzně otevřenou, s obkladovým vnějším pláštěm, buď z přírodního materiálu na přírodní části nebo z nehoblovaných smrkových prken, které jsou hloubkově mořeny do černé barvy fasádním systémem KEIM, který zajistí, aby dřevo nestárlo a bylo barevně stálé.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Když za námi přišli klienti, se kterými jsme před lety dělali byt v Praze, že mají krásný pozemek v Mníšku pod Brdy a jestli bychom jim nenavrhli dům, okamžitě jsme souhlasili. Věděli jsme, že minulá spolupráce byla velmi příjemná, a to se pak potvrdilo při návrhu domu.

Typ dřevostavby

panelová (sendvičová) konstrukce

Umístění stavby

Mníšek pod Brdy, 25210

Zastavěná plocha

315 m2

Užitná plocha

240 m2

Počet podlaží

1

Způsob vytápění a ohřevu vody

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Alžběta Vrabcová

Ing. arch. Pavel Malček

DMAE Architects s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

DMAE Architects

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 4

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. arch. Alžběta Vrabcová

Telefon

+420 777 332 773

E-mail

info@dmaearchitects.com

Webová stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Výkresy díla povinné

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací