Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

11.

CHATA NA VYHLÍDCE

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

CHATA NA VYHLÍDCE

Účel stavby

Stavba pro rekreaci

Popis stavby

Dřevostavbu jsme do krajiny ve svahu zasadili co nejpřirozeněji, s respektem k okolí a s využitím maxima přírodních zdrojů energie. Plně čerpá z polohy místa a své orientace vůči světovým stranám a výhledům, které přirozeně formují rozvržení funkcí v celém domě.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Hmota domu krystalizuje do dvou hlavních objemů, spojených jednopodlažním “srdcem domu“, kterým přirozeně protéká děj denního života. Protilehlé pultové střechy s extenzivní zelení tvoří dynamiku chaty a využívají obnovitelných zdrojů energie za použití solárních panelů na jedné ze střech. Velké prosklené plochy poskytují nejen nerušené propojení s okolní přírodou i za nepříznivého počasí, ale jejich orientace poskytne i nezanedbatelné pasivní zisky solární energie.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Chata příležitostně poskytuje možnost přespání až pro 6 osob. Jeden z objemů ukrývá převýšený hlavní obytný prostor, skromný kuchyňský kout a na protilehlé straně útulné posezení s kamny. Na tento prostor volně navazuje střední lichoběžníková část, která slouží mimo jiné jako jídelna. Střední část je opatřena velkoformátovými prosklenými nůžkovými dveřmi, které dovolí proměnit jejich otevřením vnitřní prostor ve venkovní.

Chata má dvě protilehlé terasy – jižní vstupní terasu a severní pobytovou. Terasy tak umožňují volný průchod chaty a příčné provětrání v horkých letních dnech. V druhé, západní části chaty, jsou situovány dvě ložnice se sociálním zázemím. V 1. NP se při vstupu do domu nachází malá provozní místnost, dále koupelna a komora pod schody. Nejseverněji je v této části umístěna ložnice. Ve 2. NP se nachází druhá ložnice s vlastní toaletou a vstupem na střešní terasu.

Typ dřevostavby

konstrukce z masivních panelů (CLT, ...)

Umístění stavby

Středočeský kraj

Zastavěná plocha

77,50 m2

Užitná plocha

120 m2

Počet podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0,18 W/m2K

Způsob vytápění a ohřevu vody

kamna na dřevo, fotovoltaické panely

Realizační skupina

Architekt

Gabriela Kaprálová, Karolína Jiroušková / ASGK design

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ASGK Design s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 7

Kontaktní osoba pro veřejnost

Gabriela Kaprálová

Telefon

+420 725 813 752

E-mail

studio@asgk.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Architektonický ateliér ASGK Design v Praze pod vedením Mgr. arch. Gabriely Kaprálové již od roku 2006 nabízí svým klientům komplexní projekční činnost včetně statiky a všech profesí technického zařízení budov a požárně bezpečnostního řešení:

–⁠ návrhy nízkoenergetických domů a rekonstrukcí (včetně památkově chráněných objektů)

–⁠ rezidenčních, komerčních a polyfunkčních objektů

–⁠ posouzení technického stavu nemovitosti a její zhodnocení před koupí či prodejem.

Videodokumentace

Výkresy díla povinné

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací