Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

6.

Zelená mobilní badatelna

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Zelená mobilní badatelna

Účel stavby

Stavba pro vzdělávání

Popis stavby

Myšlenka mobilní stavby, která je částečně soběstačná co se vody a elektřiny týká, nás velmi baví. O to víc, když badatelna slouží jako pomůcka ve výuce, žáci zaznamenávají, kolik vody spotřebovali na mytí rukou, kolik na závlahu zelených stěn. Kolik energie slunce přidalo do systému a kolik energie se v badatelně za rok skutečně spotřebovalo. Mohou pozorovat přes webové rozhraní roční bilance, grafy. Stejně tak uvidí data o počasí vně a teplotě uvnitř. Fyzika je úžasná věc.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Badatelna je přemístitelná, je navržená tak, aby ji bylo možné zvednout jeřábem a položit na nákladní automobil. Není trvale spojená se zemí, jen přišroubovaná. Přípojky ala systém “karavan”.

Tam, kde bude stát trvale, se dopojí klasickým způsobem. Badatelna je vytápěná el. rohoží v podlaze. Její příkon pokryjí na jaře a na podzim soláry, v zimě energie z baterií nestačí. Ani letní špičky sucha nejsme schopni pokrýt obřími nádržemi, proto jsou zelené stěny dotovány vodou z řádu. Lze doplnit podzemní nádrž na dešťovku, ta ale není součástí projektu.

Přepravě jsou přizpůsobeny i celkové rozměry převzaté z dopravních systémů (rozměry nadměrný náklad šířka 4 m, výška 4,2 m, délka 12 m). Přeprava vyžaduje povolení, doprovodná vozidla, jeřáb na místě nakládky a vykládky.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Badatelnu chápeme jako experimentální mobilní objekt. Dle našeho názoru proto nevyžaduje stav. povolení. Jedná se o obdobu maringotky, karavanu či kontejneru. Stavební povolení lze vyřídit dodatečně –⁠ individuální posouzení místa, náklady na projednání.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Praha, 190 00

Zastavěná plocha

50 m2

Užitná plocha

40 m2

Počet podlaží

1

Objem spotřebovaného dřeva

8 m3

Způsob vytápění a ohřevu vody

Učebna bude vytápěná „zelenou energií ze solárních zisků“, sluncem – okna, teplem z lidí (jeden žák = 100W žárovka), až po vyčerpání těchto zdrojů nastupuje klasická elektrická topná podlahová folie.

Realizační skupina

Architekt

Huť architektury Martin Rajniš s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Huť architektury Martin Rajniš s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Kontaktní osoba pro veřejnost

David Kubík

Telefon

+420 777 281 833

E-mail

davidkubik@gmail.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací