Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

9.

Chata Nové Hamry

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Chata Nové Hamry

Účel stavby

Stavba pro rekreaci

Popis stavby

Dům je jen pár metrů od okraje lesa, odkud vyrůstá nahoru směrem k vrcholkům smrků. Uhnízděný mezi stromy, téměř skrytý ve srovnání s ostatními bílými omítkami sousedních domů, skoro to vypadá, jako by ho pohltily lesy…

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Z formálního hlediska je nová budova reprezentována aerodynamickou, ale hranatou figurou, kde klasické prvky, jako je střecha a stěna, ustupují jasnému tvaru a splývají mezi sebou. Toto bylo možné i díky použití konstrukčního systému z dřevěných CLT panelů. Vnější podoba byla vytvořena skrze mnoho přesně nastavených prostorových scén interiéru a na základě sezónně se měnících místních klimatických podmínek, jelikož sněhové zatížení v zimě vyžaduje volit strmý úhel střechy. Myšlenka „rozhledny“ zároveň určuje výšku domu zevnitř. Měla by spíše připomínat věž než dům a měla by sloužit také jako úkryt. Namísto obvyklých dvou podlaží byly vytvořeny tři úrovně akce –⁠ každá se svým vlastním charakterem. V nejvyšší úrovni slouží dům jako ateliér, knihovna a také jako útočiště.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Návrh vychází z místní přírody i koloritu, v němž lze najít všechny odstíny šedé. Šedou můžete vidět ve stínech stromů, v žulových a čedičových skaliscích a dokonce i v tmavě zelených jehlách a kmenech zdejších smrků, které jsou tak typické pro lesy Krušných hor. Od začátku bylo jasné, že fasáda a střecha rekreačního domu by měla být pokryta hliníkem v podobně tmavé barvě. Struktura fasády byla použita k vytvoření intenzivního drsného povrchu, který nejasně připomíná naolejované černé dřevo a pomalu rostoucí smrkové kmeny. Jeho barva a povrch však nejsou jedinými nápadnými aspekty tohoto domu. V blízké budoucnosti bude dům obýván po celý rok. Z tohoto důvodu dům již má místa na spaní pro nejméně deset lidí. V současné době se topí otevřeným krbem a elektřinou. Mimo to je dům již vybaven připojovacími body pro střešní fotovoltaický systém a pro vertikální větrné turbíny které pomáhají realizovat myšlenku energeticky soběstačného života.

Typ dřevostavby

konstrukce z masivních panelů (CLT, ...)

Umístění stavby

Nové Hamry, 362 21

Datum kolaudace

02/2021

Zastavěná plocha

81 m2

Užitná plocha

140 m2

Počet podlaží

4 (3 nadzemní + 1 podzemní)

Způsob vytápění a ohřevu vody

V současné době se topí otevřeným krbem a elektřinou. Mimo to je dům již vybaven připojovacími body pro střešní fotovoltaický systém a pro vertikální větrné turbíny.

Realizační skupina

Architekt

NEW HOW architekti

Projektant

NEW HOW architekti

Investor

David Zámečník a Petra Lehká

Dodavatel dřevěných konstrukcí

3AE

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Ing. arch. David Zámečník

Obec bydliště / sídla společnosti

Kamenice

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. arch. David Zámečník

Telefon

+420 777 197 536

E-mail

dzamecnik@newhow.archi

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Ing. arch. David Zámečník je spolu s Ing. arch. Filipem Havlišem zakladatelem architektonického studia NEW HOW architekti.

Videodokumentace

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací