Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

14.

Obnova objektu Libušín

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Obnova objektu Libušín

Účel stavby

Stavba pro rekreaci

Popis stavby

Obnova chaty Libušín se týkala kompletně celé budovy. Požár v roce 2014 výrazně poškodil hlavně její pravou část, ve které se nachází umělecky nejhodnotnější jídelna. Nový Libušín vznikl jako vědecká rekonstrukce, tedy za použití původních technologií. U všech oprav byly dodrženy tradiční rukodělné řemeslné postupy, používaly se původní materiály a technologie.

Vnější plášť je opatřen olejovou polokrycí barvou dle historické receptury. Spáry jsou vyplněny mechem a kryty trojhrannou lištou. Na západní straně jsou spáry utemovány konopným provazcem, odvádějícím přebytečnou vodu ze spár.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Objekt je nově vytápěn tepelným čerpadlem systémem země-vzduch a chráněn stabilním hasicím zařízením –⁠ plynovým v nejcennějším prostoru jídelny s bohatou výmalbou a vodním v ostatních prostorách. Inertní plyn vypuštěný do jídelny během několika vteřin sníží množství kyslíku ve vzduchu a zamezí tak hoření. Sprinklerový systém je použit v ostatních prostorách a tvoří i ochranu vnější obálky objektu. Případné ohrožení požárem od vedlejšího objektu hlídá zábleskové čidlo. Ve střešním plášti šindelové střechy jsou umístěny hlavice vodního systému, které slouží pro postřik fasád a povrchu střech. Aby obvodový plášť roubenky správně těsnil a byl nepropustný, byla vnitřní strana obvodové konstrukce opatřena mezivrstvou speciální fólie, tzv. moderní parozábranou. Celá budova je také opatřena požárními čidly a automatickým hlášením. Vzhledem ke stálému pohybu dřevostavby jsou na všech rozvodech použity kompenzátory.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Objekt je důležitým symbolem Beskyd a má pro nejen tamní obyvatele nevyčíslitelnou duchovní hodnotu nejen pro to, že je zapsán do seznamu Národních kulturních památek.

Referenčním bodem obnovy i barevnosti se stal rok 1925, kdy byla památka zprovozněna po první světové válce. Jako podklady pro obnovu sloužil projekt z roku 1985 a 3D model z roku 1995. Důležitým zdrojem informací byly historické fotografie, zachycující autentický vzhled chaty.

Původní podobu získal i interiér secesní lidové stavby. Tradiční metodou řemeslníci vytvořili například fresky a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí od Mikoláše Alše. Barvy vyrobené dle původní receptury ze lněného oleje a přírodních pigmentů byly nanášeny na omítku ručně. V roubence zůstala zachována jídelna i ubytovací části.

Typ dřevostavby

roubená/srubová konstrukce

Umístění stavby

Prostřední Bečva, 756 56
areál Pustevny, turistická útulna Libušín

Datum kolaudace

06/2020

Užitná plocha

705 m2

Způsob vytápění a ohřevu vody

Vytápění i ohřev vody pomocí tepelného čerpadla země-voda.

Realizační skupina

Projektant

Masák & Partner, s.r.o.

Dodavatel stavby

Archatt s.r.o.

Investor

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Masák & Partner, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Vztah ke stavbě

Projektant

Kontaktní osoba pro veřejnost

Darina Balková

Telefon

+420 778 460 697

E-mail

balkova@masak-partner.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Jsme zkušený a dynamický ateliér, který se pohybuje na trhu od roku 1996.

Jednou ze základních specializací ateliéru je obnova památek a rekonstrukce historických objektů.

Během posledních let jsme díky své pečlivosti a důslednosti dokázali skloubit zájmy památkové péče a investora u náročných rekonstrukcí na celém území ČR.

Videodokumentace

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací