Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

12.

Rodinný dům v Kersku

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Rodinný dům v Kersku

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Území pro stavbu rodinného domu tvoří rovinný pozemek se vzrostlým, převážně borovým lesem a volně rostoucí vegetací. Rodinný dům tvoří jednopodlažní dřevostavba, obsahující dvě samostatné obytné jednotky (domácí a hosté), využívající společně částečně uzavřené atrium. Koncepce domu umožnuje pronikat slunci do jeho interiéru v různých časových intervalech pod různými úhly a s různou intenzitou. Jeho uživatelé mohou dle libosti dům opustit a zase se do něho vrátit na zcela jiném místě.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Dům je umístěn do vzrostlého, převážně borového lesa. Objevují se zde i další dřeviny, např. modříny, buky a duby. Výběr materiálového spektra pro návrh domu byl tímto předurčen. Masivní dřevo se stalo v domě nejen hlavním konstrukčním, ale i vizuálním prvkem. Dřevo jsme nijak dále neupravovali, ponechali jsme ho ve své přirozené kráse. Výjimkou je pouze olej na podlaze v interiéru. Dřevo v domě doplňují jen a pouze další přírodní materiály. Těšíme se, až popínavé rostliny v exteriéru uchopí konstrukci domu pevně do svých šlahounů.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Dům byl od počátku projektován tak, aby vyvolával v kolemjdoucích otázku, zda je nový, či na pozemku stojí odjakživa. Nedefinovatelnost tvaru hmoty domu, hry s průhledy a svitem slunce do interiéru se staly zábavnou součástí navrhování. Jednotlivé části domu opticky definuje kruhový ocelový prstenec, dělící vertikální obvodovou konstrukci od střešní horizontály domu. Ocelový prstenec vzbuzuje dojem, že dům je kruhový. Dům však tvoří pravoúhlá soustava modulů o velikosti 3300 x 3300 mm. V interiéru žádný oblouk ani křivka není.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Kersko, 289 12

Datum kolaudace

2022

Zastavěná plocha

224 m2

Užitná plocha

166 m2

Počet podlaží

1

Energetické zařazení budovy

nízkoenegetická

Způsob vytápění a ohřevu vody

Vytápění podlahové, zdroj tepelné čerpadlo napojené na akumulační nádrž. Hlavní jednotka je umístěna v exteriéru, vnitřní jednotka v technické místnosti. Ovládaní je individuální.

Doba výstavby

projekt: 2019/2020
realizace: 2021/2022

Realizační skupina

Architekt

hipposdesign / Radim Babák, Ondřej Tobola

Projektant

hipposdesign + TFH dřevěné skeletové domy s.r.o

Dodavatel stavby

TFH dřevěné skeletové domy s.r.o

Investor

soukromá osoba

Jiné

generální dodavatel stavby – TFH dřevěné skeletové domy s.r.o. | atypické prvky v interiéru – Target Design s.r.o. | exterierové stínění – Univers Tech s.r.o. | lité podlahy – Provas Plzeň s.r.o. | dřevěné podlahy – Floor Forever / Podlahy Šesták s. r. o. | vložený mobiliář a prvky – TON a.s., Ceavit, Artemide, Bora, Miele, Grohe, ABB, M&T, Gapa Group a.s., HSE, spol. s r.o. - Humpolecké stavební elementy, Polysan s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

hipposdesign / Radim Babák, Ondřej Tobola

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 10

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Radim Babák

Telefon

+420 603 856 314

E-mail

hippos@hipposdesign.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Ateliér hipposdesign jsme založili v roce 2003 v Praze. Zabýváme se architekturou a designem v širokém spektru. Naše metoda práce je založena na zapojení klienta do teamové spolupráce, na vzájemném naslouchání a respektu. Pomáháme realizovat sny, překonávat zažité, vytvářet prostředí pro lepší život.

Výkresy díla povinné

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací