Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

6.

Altán pro válečné veterány v areálu UVN Praha

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla

Altán pro válečné veterány v areálu UVN Praha

Popis díla

Kruhový altán o poloměru 8,2 m je rozdělen paprskovitě na 25 polí. Rámové příčle 140x400mm se uprostřed zbíhají do celodřevěného kruhového prstence o poloměru 1,1m a směrem k obvodu jsou ob jedno pole podepřeny sloupy v místě vnitřního prstence a po obvodě je každá příčel podepřena sloupkem 140x260mm (skryté spoje). V místě hlavního vstupu jsou dva paprsky vyneseny do sousedních rámů. Unikátní konstrukční řešení sestavy středního prstence umožní pro výrobu převážně tlačeného prvku použít výhradně standardizované BSH profily z kterých budou na CNC strojích vyrobeny jednotlivé segmenty včetně přípojných míst pro jednotlivé paprsky. Navržené řešení se odlišuje od běžně praxe, kdy se tento prvek navrhuje z ocelového svařence, který by musel být z pohledových důvodů obložen dřevem. Na obvodě je navržena vnější obruč přenášející tahovou složku, kde je do jednotlivých zlomů 25-ti úhelníků navržen systém vkládaných plechů spojovaných se dřevem samovrtnými kolíky. Prostorovou tuhost ve střešní rovině zajišťuje celoplošné bednění navržené z palubek a OSB desky. Stabilitu ve svislé rovině zajišťují ocelová táhla. Kotvení k železobetonovým patkám je navrženo speciálními skrytými ocelovými patkami. Celkové množství použitého dřeva v m3 16,9 m3 kostra.

Architektonické řešení

Idea návrhu Základní myšlenkou návrhu bylo vytvořit místo vyjadřující bezpečí, jednotu a hrdost - tedy vlastnosti stěžejní pro pohnuté osudy válečných veteránů. Na tyto myšlenky nejlépe reaguje tvar kruhu, který byl použit pro základní hmotu. Velikost kruhu je definována kruhem padesáti osob, které se vzájemně drží za ruce. Uprostřed altánu byla umístěna fontána, jako zdroj klidu a občerstvení, ke kterému směřuje čtveřice přístupových cest. Symbolika památníku Samotná stavba si však dala za cíl zahrnout v sobě rovněž prvek památníku válečných veteránů, kteří se již otevření nedožili. Prázdný dřevěný prstenec uprostřed zastřešení altánu představuje opravdové okno do nebe a ve večerních a nočních hodinách přes něj proudí paprsek světla ze dna fontány.

Účel stavby

Altán pro válečné veterány

Země umístění stavby

Česká republika

Údaje o soutěžícím

Soutěžící

ING. ARCH. IVAN BŘEZINA, ING. ARCH. VÁCLAV MATĚJKA

Přihlašovatel

ING. ZBYNĚK ŠRŮTEK

Autor díla

Autor díla

Ing. arch. Ivan Březina
Ing. arch. Václav Matějka
MEPRO s.r.o.
Nám. Před Bateriemi 912/6
162 00 Praha 6

 
 

 

Přihlašovatel 

Ing. Zbyněk Šrůtek

www.timberdesign.cz
Havlíčkova 680, Česká Skalice

2022 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací