Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

9.

Rozhledna Špulka

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Rozhledna Špulka

Architektonický popis

Velmi originální rozhledna, jejíž jméno je dáno samotným tvarem konstrukce. První myšlenky o koncepci projektu lze datovat do roku 2009. Představitelé 21 obcí sdružených v DSO CHOPOS se od zmíněného roku postupně nadchli pro záměr vybudovat v atraktivním místě nový symbol mikroregionu. Zvolena byla ideální lokalita, kde (jak bylo později zjištěno) stála do roku 1960 triangulační věž. Ústředním motivem celého projektu je samotná rozhledna. Architektonické řešení rozhledny i naučné stezky je nenásilné a vychází z přírodních materiálů. Hlavními stavebními prvky rozhledny jsou ocel, dřevo (tlakově impregnovaný smrk a modřín) a kámen. Výška vyhlídkové plošiny v 30 m nabízí kruhový výhled po malebné české krajině. Kruh tvoří nejen konstrukce rozhledny, ale také nejbližší okolí. Rozhledna stojí uprostřed kamenné mapy mikroregionu zasazené do písčité zeminy napojené na okolní lesní půdu. Pod rozhlednou jsou na táhlech zavěšené naučné panely, které společně s dalšími informaci tvoří kruhovou naučnou stezku. Pod rozhlednou i na samotné rozhledně je řada laviček k posezení. K rozhledně vede naučná stezka s řadou dalších zajímavostí.

Účel stavby

Špulka je nejen krásnou vyhlídkou do širokého okolí, ale také jistým symbolem pospolitosti lidí z regionu, symbolem vhodným k identifikaci, posilujícím zdravý patriotismus. Tvar rozhledny budí myšlenku pevného či křehkého spojení obcí do jednoho svazku, dnes jde o mnohem širší spojení lidí v rámci jednoho projektu. Rozhledna je atraktivním naučným místem s řadou informací. Kamenná mapa, kruhová naučná stezka, Venkovní kronika a další zajímavosti nabízí nevšední možnost trávení volného času.

Technický popis

Hlavní nosná konstrukce je tvořena centrální ocelovou trubkou o průměru 1 016 mm po celé výšce rozhledny a vnějšími dřevěnými nárožníky s tlakově impregnovaného smrku. Do výšky 11,6 m tvoří vnější nosnou konstrukci 18 nárožníků z dřevěných fošen ve tvaru komolého kužele na kruhové základně o průměru cca 11 m. Dále rozhledna pokračuje válcovým tělesem délky 15 m a průměru 3,7 m, jehož plášť tvoří opět 18 dřevěných fošen. Na vrcholu má rozhledna trychtýřovitý tvar (obrácený komolý kužel až do výšky 30 m, kde je vyhlídková plošina). Dále pokračuje zábradlí ve stejném tvaru. Nosnou konstrukci doplňuje do výšky prvních 11,6 m 9 předpjatých táhel uspořádaných do tvaru válce o průměru základny cca 3,5 m. Středová roura slouží jako prostor pro vedení el. kabelů a napáječů případných antén. V úrovni + 3,0 m je umístěna plošina o průměru 8,8 m. Pochozí vrstvu plošiny, stejně jako té vyhlídkové, tvoří dřevěné fošny z modřínu. Na nosnících plošiny jsou zdola připravena oka, na kterých jsou zavěšeny informační panely. Zhora plošiny jsou po obvodu umístěny lavičky se sedákem z dřevěné fošny. Stupně schodiště s podestami jsou vetknuty do středové trubky a spojeny na vnější straně ocelovým pásem.

Realizační skupina

Architekt projektu

Ing. arch. Iveta Torkoniaková, 2T engineering, s.r.o

Projektant

Ing. arch. Iveta Torkoniaková, 2T engineering, s.r.o

Dodavatel stavby

Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.

Investor

CHOPOS

Země umístění stavby

Česká republika

Datum kolaudace

duben 2014

Skladba konstrukce

konstrukce z hraněného řeziva spojená ocelí

Zastavěná plocha

755 m2

Užitná plocha

755 m2

Výška objektu

46,205 m

Spotřebované dřevo

46 m3

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

CHOPOS

Bydliště/Sídlo společnosti

Chotýšany 54, 257 28 Chotýšany

Vztah ke stavbě

Investor

Webová stránka

Telefon

+420 777 193 556

Email

kratochvil@chopos.cz

Kontaktní osoba

Ing. Miroslav Kratochvíl

Logo/Fotka

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací