Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Rozhledna Bukovka v Rapotíně

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Rozhledna Bukovka v Rapotíně

Popis konstrukce

Na samotném vrcholu Bukového kopce, v nadmořské výšce 625 m n.m. stojí rozhledna Bukovka. Výstavba rozhledny proběhala v roce 2016. Po zdolání 111 schodů se dostanete na vyhlídkovou plošinu, která se nachází v 18 metrech nad terénem. Z rozhledny je nádherný výhled na Údolí Desné, hřeben Jeseníků, Rychlebské hory a masiv Králického Sněžníku. V přízemí rozhledny je útulna pro turisty, kterou lze využít k odpočinku nebo se schovat před nepřízní počasí. Na rozhlednu je možné se vydat po naučné stezce Bukovka, která měří 7,5 km, začíná i končí u rapotínského obecního úřadu.

Realizační skupina

architekt

Ing. arch. Dušan Rosypal, autorizovaný architekt ČKA 00752

projektant

DUPLEX s. r. o. architektonický ateliér, Ostrava Mariánské Hory

dodavatel stavby

MANAX, s. r. o., Zlín

investor

OBEC RAPOTÍN

Umístění konstrukce

Rapotín, 788 14

Datum kolaudace

11/2016

Typ konstrukce

Rozhledna je navržena jako jednoduchá dřevěná příhradová konstrukce s částečným dřevěným opláštěním, umožňující výstup do výšky cca 17,7 m nad okolní terén. Schodiště je navrženo ocelové, se stupni z technoroštu. V přízemí rozhledny je navrženo jednoduché otevřené odpočívadlo. Stěny jsou tvořeny gabiony a střecha ŽB deskou. Barevné a materiálové řešení vychází z kombinace dřevěné konstrukce, šedého kamene a doplňkové stříbrné barvy ocelových konstrukcí.

Doplňující informace o konstrukci

Parametry rozhledny Bukovka – půdorys základny v úrovni základů cca 8,4 x 8,0 m, výšková kóta 624 m n. m. – půdorys vyhlídkové plošiny 4,8 x 4,8 m, + 17,680 m, výšková kóta 641,68 m n. m. – celková výška konstrukce (po střešní vrchol – bleskosvod) 21,50 m, výšková kóta 645,50 m n. m. Rozměry vyhlídkové věže v základně: 8 400 mm x 8 000 mm Výška vyhlídkové věže: 21,50 m. Ve vstupní části vyhlídkové věže je umístěn otevřený prostor odpočívárny, odpočívárna je provedena z gabionových košů vyplněných lomovým kamenem. Rozměry odpočívárny 5 000 x 4600 mm.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Obec Rapotín

Sídlo společnosti / Bydliště

Šumperská 775, 78814 Rapotín

Vztah ke stavbě

Investor

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Pavel Žerníček, starosta obce

Telefon

+420 588 884 414

Email

kancelar.starosty@rapotin.cz

Doplňující informace o soutěžícím

Obec Rapotín leží na severní Moravě, v údolí řeky Desné, severovýchodně od okresního města Šumperk. Na severu je lemována malebným pohořím Jeseníku. Osm kilometrů dlouhá obec se rozkládá od města Šumperka až po Losinský zámek. Na východní straně ji od obce Vikýřovice a Petrova nad Desnou odděluje řeka Desná a na západní straně kopcovitý terén Hanušovické vrchoviny s kopci Městské skály s nadmořskou výškou 675 m a Bukový kopec 641 m. Střední nadmořská výška obce je 345 m. Do řeky Desné se zleva vlévá řeka Merta, zprava Losinka a Rejchartický potok. Obec Rapotín protíná státní silnice směřující do Ostravy a do města Jeseníku.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací