Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Hlavní věž kostela Sv. Martina

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Hlavní věž kostela Sv. Martina

Popis konstrukce, konstrukční ochrana dřeva

Krov na hlavní věži kostela Sv. Martina byl již značně poškozen a hrozilo také ulomení vrcholového kříže, který byl poryvy větru nakloněn. Nevyhnutelná byla kompletní rekonstrukce celého krovu včetně nové falcované krytiny z měděného plechu. Při důkladné prohlídce krovu a dále dokumentů, které jsme vyjmuli z makovice pod křížem, jsme zjistili, že krov byl v roce 1899 provizorně opraven z tesařských prvků, které obstarali různí farníci, a nebylo tedy možné udělat přesnou repliku krovu. Proto bylo nutné vyprojektovat úplně nový krov, který by tvarově a rozměrově odpovídal venkovním rozměrům věže. Byl proveden preventivní impregnační nástřik Bochemit QB Profi v hnědé barvě.

Inovativní řešení

Pro vyprojektování nové tesařské konstrukce hlavní věže jsme oslovili p. Jiřího Bartoše z firmy SEMACZ, s.r.o. Ten, pomocí zaměřovacího  laserového přístroje Leica, zaměřil stávající konstrukci hlavní věže bez nutnosti ji sejmout dolů. Na základě tohoto zaměření provedl návrh tesařské konstrukce hlavní věže v softwaru Sema. Tyto výstupy jsme odsouhlasili a převedli do CNC obráběcího stroje Hundegger, kde byla celá konstrukce vyřezána. Dřevěné prvky jsme převezli na naši halu, kde jsme hlavní věž postavili, provedli montáž nového bednění a falcované krytiny z Cu plechu. Věž jsme naložili jako nadměrný náklad na kamion a převezli do 100 km vzdálených Petrovic u Karviné. V jednom dni jsme provedli sejmutí staré věže a montáž nové věže.

Zajímavost o konstrukci

Zaměření a návrh tesařské konstrukce pomocí softwaru Sema bez nutnosti sejmutí věže. Vyřezání konstrukce na CNC stroji Hundegger a její montáž pod střechou v hale, kde bylo možné dělat v jakémkoliv počasí. Přesun nadměrného nákladu pod kostel a demontáž staré věže a montáž nové věže v jednom pracovním dnu. Více na videu zde:

Dokončená výměna hlavní věže kostela Svatého Martina v Petrovicích u Karviné

ROOFS.CZ GROUP a.s. I Dron Petrovice u Karviné

Umístění konstrukce

Petrovice u Karviné, 735 72

Datum kolaudace

11/2018

Typ konstrukce

Tesařská konstrukce krovu hlavní věže je ze smrkového nesušeného řeziva s impregnačním nátěrem Bochemit hnědý.

Realizační skupina

projektant

Jiří Bartoš

dodavatel stavby

ROOFS.CZ GROUP a.s.

investor

Římskokatolická farnost Petrovice u Karviné

jiné:

Video hotové věže

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ROOFS.CZ GROUP a.s.

Obec bydliště / sídla společnosti

Olomouc, 779 00

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Kontaktní osoba pro veřejnost

Lukáš Kuchařík

Telefon

+420 606 736 651

Email

lukas.kucharik@rcg.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Provádíme opravy historických a památkově chráněných krovů včetně výměny střešní krytiny. Dodáváme kvalitní difúzně otevřené rámové dřevostavby z KVH profilů a moderní roubenky z BSH profilů.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací