Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

11.

Harumaru House

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Harumaru House

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Dům pro čtyřčlennou rodinu je situován na svažitém pozemku v blízkosti přírodních prvků – les, voda, krajina. Přírodní hodnoty tvarují spolu s topografií architektonický výraz domu. Návrh zrcadlí unikátní zadání kosmopolitního páru, které se odráží v celém přístupu ke stavbě. Navrhovaný dům se vznáší nad svahem a stává se „kukaní do krajiny“ s krásnými výhledy. Srdcem domu je centrální obytný prostor se zapuštěným japonským stolem. Na tento prostor přímo navazuje terasa. Hlavní obytná část je jednoúrovňová, o podlaží níže se klesá do dětského pokoje, který je přímo spojen se zahradou.

Inovativní řešení

Objekt je navržen jako dvoupodlažní nízkoenergetická dřevostavba s pultovou střechou krytou extenzivní zelení, která je založena na základových pasech a patkách. Založení umožní vyvýšení domu nad terén. Využit je systém Two-by-four, kdy realizace probíhá přímo na pozemku.

Obvodový plášť tvoří dřevěná sloupková konstrukce z KVH profilů s provětrávanou mezerou. Fasádou objektu je nesouvislý svislý dřevěný obklad. Okna jsou dřevohliníková s izolačními trojskly. Vybraná okna a venkovní terasa jsou doplněna posuvnými dřevěnými okenicemi. Strop bude proveden jako rošt z fošen. Podlahu v obývacím pokoji tvoří dřevěné pódium s pohledovou překližkou. Přírodní materiály jsou použity jak v interiéru, tak v exteriéru.

Přívod čerstvého vzduchu zajistí rekuperační jednotka a vytápění nízkoteplotní sálavé panely, podlahová el. rohož a krbová kamna. Přípravu teplé vody zprostředkuje elektrický zásobník s napojením na fotovoltaické panely. Navrženo je také využití tepelného čerpadla.

Zajímavost o konstrukci

Konstrukce celé stavby je v principu mostní konstrukcí, která umožní vyvýšení domu nad terén. Tato konstrukce je založena na železobetonovém pasu, který tvoří „patku“ domu. Pod objektem se nachází venkovní herna.

Vzdušnost interiéru je umocněna zvýšením střechy nad obývacím prostorem, světlíky vnáší do domu jižní slunce. Okna v celém domě jsou koncipována tak, aby poskytovala co nejlepší výhledy. Natočením domu bylo dosaženo průhledů mezi okolní zástavbou a byly tak vneseny přírodní prvky do interiéru.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Královehradecký kraj

Zastavěná plocha

102,8 m2

Užitná plocha

102,4 m2

Počet podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0,18 W/m2K

Energetické zařazení budovy

112 kWh/(m2·rok) - B

Realizační skupina

Architekt

ASGK Design s.r.o. – Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. arch. Monika Čurdová

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ASGK Design s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 7

Kontaktní osoba pro veřejnost

Mgr. arch. Gabriela Kaprálová

Telefon

+420 737 880 264

E-mail

studio@asgk.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací