Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

20.

Rekreační chata ZEN-A

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Rekreační chata ZEN-A

Účel stavby

Stavba pro rekreaci

Popis stavby

Jedná se o kombinaci masivní dřevostavby a systému 2 by 8 o dimenzi 4 cm x 16 cm. Stavba je navržena převážně z přírodních materiálů. Hlavním konstrukčním prvkem je zde dřevo – borovice. V obvodových stěnách je zakomponován velký poměr prosklených ploch. Střešní krytiny jsou kombinací dřevěného modřínového štípaného šindele a intenzivní zelené střechy, která bude sloužit i jako sluneční relaxační terasa. Výsledný objekt bude sloužit převážně k rekreaci a relaxaci, což by z projektu mělo být patrné.

Inovativní řešení

Inovativní řešení této stavby spočívá v poměru střešních konstrukcí v poměru s obvodovým zdivem, kdy převažují střešní konstrukce, což stavbu výrazně zlevňuje a zároveň urychluje stavební proces. Plochy obvodového zdiva jsou zde rovněž minimalizovány, a to z důvodu maximalizace prosklených okenních otvorů. To vede k vytvoření nekonečného světelného prostoru uvnitř objektu tak, jak praví Feng-šuej.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Návrh rekreačního objektu měl od prvopočátku nadstandardní podmínky týkající se proudění energií a prostupů světla uvnitř interiéru. Samotná orientace rekreačního objektu vychází z poznání Vástu šástra. V potaz je zde bráno nejen natočení stavby k souhvězdí Orion, ale jsou zde zohledněny i znamení horoskopu investorů a s tím spojená návaznost na dané hvězdy. Samotná dispozice rekreačního objektu spolu s výraznými prosklenými plochami pak podle Feng-šuej vytváří zmiňovaný nekonečný světelný prostor. Tyto skutečnosti ve výsledku zajišťují energeticky vyrovnaný objekt, který zajišťuje příjemné bydlení.

Typ dřevostavby

roubená/ srubová konstrukce

Umístění stavby

Žďár nad Sázavou, 591 01

Zastavěná plocha

72,11 m2

Užitná plocha

72,29 m2

Počet podlaží

2

Objem spotřebovaného dřeva

12,42 m3

Součinitel prostupu tepla

0,25 W/m2K

Energetické zařazení budovy

B

Způsob vytápění a ohřevu vody

Vytápění je zajištěno krbovou vložkou Romotop Heat P 2g S 70.44.33.13 v kombinaci s odporovou elektrickou rohoží FÉNIX, které se budou nacházet v koupelně a kuchyňském koutu. Ohřev teplé vody bude zajišťovat elektrický zásobník TUV – Dražice OKCE 80 l.

Realizační skupina

Architekt

VONEŠ – STAVBY s.r.o.

Projektant

Ing. Filip Harvánek

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

VONEŠ – STAVBY s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Doubravník-Olší

Kontaktní osoba pro veřejnost

Filip Harvánek

Telefon

+420 773 875 250

E-mail

filipharvas@centrum.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Zabývám se projekční činností dřevostaveb, zděných staveb a staveb s co nejmenším environmentálním vlivem na okolí.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací