Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

7.

Dům ve zlatém řezu

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Dům ve zlatém řezu

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Doplňující informace o účelu stavby

Dům ve svahu s překrásným výhledem na řeku Sázavu, navržený pro bydlení čtyřčlenné rodiny.

Architektonický popis

Dům je tvořen jednoduchou kompaktní hmotou štíhlého kvádru se sedlovou střechou, orientovaný na pozemku tak, aby bylo co nejvíce využito solárních tepelných zisků. Dominantou stavby je dřevěná terasa s pergolou a navazujícím přístavkem prosklené zimní zahrady nad strání do údolí. Dům svým výrazem doplňuje okolní zástavbu. Použitím přírodních materiálů respektuje a dotváří výraz okolní přírody. Půdorys domu kopíruje tvar původního přízemního domu, na jehož základech je objekt vystavěn. Novostavba je navržena jednopodlažní s podkrovím a sedlovou střechou bez přesahů. Symetrie na fasádě domu je podtržena velkým trojúhelníkovým vikýřem na jihozápadní straně domu, poskytujícím výhled z pracovny v podkroví.

Technický popis

Založení domu je na stávajících základových konstrukcích po demolici původního objektu a na základových pasech ze ztraceného bednění. Hydroizolaci spodní stavby tvoří modifikované asfaltové pásy. Obvodové svislé nosné konstrukce, vnitřní nosné a ztužující konstrukce jsou navrženy z dřevěných masivních panelů KLH. Ostatní stěny jsou vytvořeny ze SDK. Uložení dřevěných panelů obvodových stěn je provedeno na řadu pórobetonových tvárnic. Nové nosné zdivo v 1. PP je z tvarovek Porotherm. Stropní konstrukce nad 1. PP je vytvořena z dřevěných fošen, mezi něž je vložena dřevovláknitá izolace, se záklopem z OSB desek a podhledem ze SDK. Nad 1. NP je strop navržen z masivních dřevěných panelů KLH s dřevěným obložením s palubkovým podhledem. Střecha domu je sedlová provětrávaná, s krytinou z falcovaného hliníkového plechu. Nosná konstrukce střechy je vytvořena z nosníků KVH, mezi něž je vložena dřevovláknitá izolace. Podhled v podkroví tvoří dřevěné palubky, v koupelnách pak z SDK. Navržený je difúzně otevřený kontaktní zateplovací systém s použitím dřevovláknité izolace a omítky. Přístavek v 1. PP je obložen vodorovným modřínovým obkladem. Konstrukce terasy a pergoly je dřevěná z modřínu.

Realizační skupina

Architekt

Ing. Irena Truhlářová/ARCHCON atelier, s.r.o.

Dodavatel stavby

DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.

Investor

Doc. MUDr. PhDr. Jan Payne PhD

Země umístění stavby

Česká republika

Typ konstrukce

Stěnový systém z masivních lepených panelů KLH

Skladba konstrukce

— Obvodová stěna omítka, tl. 320 mm, Un = 0,178 w/m2K • Sádrovláknitá deska Fermacell + povrchová úprava/alt.SDK tl.12,5 mm — 10 mm • Masivní dřevěné panely – KLH (třívrstvé) – 95 mm • Parobrzdná fólie – Isocell ‚ÖKO NATUR (sd = 6,45 m) • Dřevovláknitá izolace GUTEX Thermosafe-homogen (λd = 0,04 W/mK) — 160 mm • Dřevovláknitá izolace pro kontaktní zateplovací systém GUTEX Thermowall (λd = 0,043 W/mK) — 40 mm • Difuzně otevřená omítka systém Sto — 10 mm (Armovací hmota + armovací síťovina + silikonová omítka StoSilco)

Zastavěná plocha

88 m2

Užitná plocha

150 m2

Počet obytných podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

UN = 0,178 W/m2K

Energetické zařazení budovy

B

Popis dispozice

Dům s překrásným výhledem na řeku Sázavu je navržen pro bydlení 4 členné rodiny. Vstup do domu je chráněn proti povětrnosti lehkou stříškou. Za vstupem následuje zádveří s šatní skříní a botníkem. Ze zádveří je přístupná menší koupelna s toaletou a sprchovým koutem, dále se zde nachází schodiště do podkroví. Přímo proti domovním dveřím je umístěn vstup do obytného prostoru, který se společně s prosklenou jídelnou otevírá do údolí Sázavy na jihozápadní straně. Obytný prostor je propojen s venkovní terasou pomocí posuvných dveří. V horním patře navrhujeme tři pokoje - ložnice. Hygienické zázemí představuje prostorná koupelna s vanou, toaletou a infrasaunou. Na schodišťovou halu přímo navazuje pracovna, osvětlená velkým trojúhelníkovým vikýřem. Dveře do pracovny navrhujeme posuvné, aby bylo možné pracovnu co nejvíce otevřít do haly a celý prostor prosvětlit.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

ARCHCON atelier, s.r.o.

Bydliště/Sídlo společnosti

Praha 6

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Webová stránka

Telefon

+420 776 725 259

E-mail

irena.truhlarova@archcon.cz

Kontaktní osoba

Ing. Irena Truhlářová

Logo/Fotka

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací