Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

4.

Rodinný dům Na Štěpnici

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Rodinný dům Na Štěpnici

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Malý rodinný dům obdélníkového půdorysu na ploše 78m2 je zastřešen sedlovou střešní konstrukcí o sklonu 39°. Stavba je řešena jako dřevostavba v systému DEKPANEL.

Vstup do objektu je situovaný z jižní strany. V přízemí nově navrženého objektu se nachází chodba se šatnou, samostatným WC a koupelnou. Dále obytná kuchyně se schodištěm do obytného podkroví. V obytném podkroví se nachází jedna ložnice pro rodiče a dětský pokoj.

Inovativní řešení

Obvodový plášť je navržen jako sendvičová konstrukce s nosným dřevěným plošným prvkem Dekpanelu.

Z pohledu architekta zde byla snaha navrhnout dřevostavbu v přírodní, pohledové podobě do konzervativního prostředí starší zástavby cihlových domů.

S ohledem na malou zastavitelnou plochu parcely jsme se snažili navrhnout velmi čitelnou a jednoduchou dispozici domu, s maximálním otevřením místností do krovu, aby obyvatelé neměli pocit stísněnosti.

Rohové okno v malé tvůrčí místnosti před ložnicí umožňuje sledovat v dálce krajinu Českého středohoří. Toto okno je s minimálním rohovým profilem, aby panoramatický pohled nebyl nijak narušen.

Relativně velkým dodavatelským oříškem bylo zajistit velké otočné hliníkové okno o rozměrech 1,8 m x 1,8 m bez vnitřních příček do dětského pokoje, které bylo nutné dostat na stavbu vcelku.

Zajímavost o stavbě

Snahou našeho návrhu bylo šetrné umístění moderní dřevostavby do zástavby stávajících rodinných domů v centru obce Odolena Voda. Zachovali jsme uliční čáru, objem hmot, sedlovou střechu. Podařilo se nám vhodným návrhem zachovat krásný ořech v těsné blízkosti stavby. A jelikož je majitel domu milovník historie se zálibou ve fotografii a malbě, navrhli jsme mu rohové okno – jako vyhlídku nejen na nedaleký barokní kostel architekta  Dientzenhofera, ale i na ikonickou horu Říp.

Typ dřevostavby

panelová (sendvičová) konstrukce

Umístění stavby

Odolena Voda, 250 70

Datum kolaudace

08/2018

Zastavěná plocha

78,8 m2

Užitná plocha

115,5 m2

Počet podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0,24 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A

Realizační skupina

Architekt

LANDSCAPE 4U, s.r.o.

Projektant

LANDSCAPE 4U, s.r.o.

Dodavatel stavby

JTM Partners, s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

LANDSCAPE 4U, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 2

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. arch. Vojtěch Vecán

Telefon

+420 602 214 972

E-mail

vojta@landscape4u.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací