Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Ájurvédský pavilon, Svatá Kateřina

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Ájurvédský pavilon, Svatá Kateřina

Účel stavby

Stavba pro rekreaci

Popis stavby

Autorem architektonického návrhu je MgA. Jakub Tejkl. Resort Svatá Kateřina je obklopen lesy, kde v mlází a mechu na poli kamenů povstal nový dřevěný pavilon ayurvédské medicíny. Védská nauka mluví o prázdném prostoru ve středu domu jako o symbolickém středu světa. Motiv středu akcentují dva centrální prostory – otevřené atrium a sál s bazénem. Srdce stavby je tedy zasvěceno vodě. Vnější stěna pavilonu je po celé délce zamýšlena jako otevřená galerie. Textilní drapérie obepne pavilon ze tří stran. Základní stavební materiály – kámen a dřevo – tak doplní subtilní matérie textilu, která zároveň vymezí jednotlivé prostory.

Inovativní řešení

Nosný systém objektu je skeletového typu a konstrukce je visutá nad okolní svažitý terén díky uložení na bodových základech, které tvoří lomové kamenné bloky. Nosné konstrukce jsou vyrobeny z lepeného lamelového dřeva, strojně opracovaného na CNC dřevoobráběcím centru Hundegger K2i. Prostřednictvím atypických ocelových součástí jsou na základové patky připojeny jak nosné prvky modulového rastru podlahy, tak i sloupy nosného skeletu. Nosný obousměrný rastr podlahy je vyplněn dílčími stropnicemi a zabedněn nosným záklopem z desek OSB. Sloupy jsou většinově řešeny do tvaru „kříže“, po obvodě do „T“ nebo „L“ a byly prefabrikovány ve výrobně KASPER CZ s.r.o.. „Hlavy“ sloupů jsou vzájemně obousměrně propojeny rámovými příčlemi. Nosnou konstrukci krovu tvoří systém vazníků se styčníkovou deskou a celá střešní rovina je zaklopena deskou OSB.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Tři strany pavilonu nabízejí tři odlišné scenérie – výhled do otevřené krajiny, blízkou zkušenost lesa a uzavřenou meditační zahradu.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Počátky u Pelhřimova

Datum kolaudace

12/2018

Počet podlaží

2 podlaží

Objem spotřebovaného dřeva

340 m3

Realizační skupina

Architekt

MgA. Jakub Tejkl / Architektura 1

Projektant

MgA. Jakub Tejkl / Architektura 1

Dodavatel stavby

Šém a.s.

Investor

Šém a.s.

Video

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

KASPER CZ s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Trutnov

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Telefon

+420 499 827 300

E-mail

podpora@kaspercz.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Společnost KASPER CZ s.r.o. působí na českém stavebním trhu od roku 1994. Do portfolia našich produktů patří zejména příhradové vazníky se styčníkovou deskou, klasické krovy, lepené dřevěné konstrukce a nosné stěnové dílce pro dřevostavby. Dbáme na pravidelnou obměnu strojového vybavení i softwaru v souladu s nejmodernějšími technologiemi. Díky tomu můžeme zákazníkům nabídnout nejvyšší kvalitu zpracování našich nosných konstrukcí na bázi dřeva.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací