Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

11.

Bydlení architekta ve mlýně

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název interiéru

Bydlení architekta ve mlýně

Typ interiéru

Soukromý

Charakteristika interiéru a filosofie díla

Jedná se o interiér v objektu bývalého mlýna, jehož západní část slouží k trvalému bydlení již od devadesátých let. Investorovi a architektovi v jedné osobě byly nabídnuty východně orientované prostory. Nově vzniklá velkorysá bytová jednotka zachovává industriální charakter objektu a má výrazně vertikální členění s otevřenými prostory na každém patře, které jsou propojeny shora osvětleným schodištěm se zobytňujícími prvky. Hlavními novotvary východní fasády jsou velká okna a pobytová terasa s kovovým můstkem, zakrývající vstupní část dvorečku s espritem sala terreny. Hlavním znakem celého prostoru je kromě zachování otevřenosti také hojné využití dřeva. Na stropech jsou zrecyklované původní trámy a záklopy. Schodiště je z masivu a připomíná svým tvarem tradiční schodiště ve mlýnech. Prakticky celá severní stěna interiéru (schodiště) je obložena vestavěnou skříní z biodesek. Na část vybavení bylo využito dřevo z původních konstrukcí či repasovaný nábytek z různého období 20. století.

Zajímavost o díle / Příběh díla

Prostor určený k rekonstrukci připomíná spíše věž než rodinný dům. Vzhledem k tomuto výraznému výškovému uspořádání je zásadním jednotícím prvkem celého interiéru shora osvětlené schodiště, umístěné podél severní fasády domu. Směrem odspoda nahoru je stále prosvětlenější a více propojené s jednotlivými etážemi. V přízemí je schodiště od obytných prostor zcela odděleno masivní zdí, v dalším patře je prostor více propojen díky prosklené stěně a v posledním patře schodiště přirozeně přechází do podkrovní pracovny a ložnice. Motivem je cesta za světlem a maximální zobytnění schodiště.

Umístění interiéru

Ostrovec-Lhotka, 338 08

Užitná plocha

219 m2

Datum kolaudace/ realizace

05/2019

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Tomáš Petrášek / ateliér DEBYT

Projektant

Ing. arch. Tomáš Petrášek

Investor

Tomáš Petrášek a Tereza Květoňová

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Tomáš Petrášek / DEBYT

Obec bydliště / sídla společnosti

Ostrovec-Lhotka

Vztah k interiéru

Architekt

Kontaktní osoba pro veřejnost

Tereza Květoňová

Telefon

+420 731 546 707

E-mail

terekvet@gmail.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

V ateliéru DEBYT se zabýváme návrhy všech typů staveb i interiérů, včetně zahradní architektury. Naše práce má osobitý charakter, nekopírujeme aktuální módní trendy, ale hledáme, o co v daném místě a daným lidem skutečně jde. Architekturu řešíme v souvislostech, chceme být u projektu od samého počátku navrhování až do jeho realizace, včetně všech detailů. Rádi recyklujeme a používáme přírodní materiály, v interiéru zejména dřevo.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací