Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

7.

Roubenka s dubovými plastikami

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Roubenka s dubovými plastikami

Účel stavby

Stavba pro rekreaci

Doplňující informace o účelu stavby

Stavba pro rekreaci zdobená plastikami

Architektonický popis

Na nástupní štítové stěně je socha inspirovaná sochami z oblasti Panonie. Ze strany dvora, kde se podařilo zachovat původní části stavby, je patro prodloužené o pavlač opatřenou skrytými truhlíky na květiny. V přízemí je vstup do sociálního zařízení a kuchyně přizděn pískovcem a tepelně zaizolován stejně jako v předchozí zděné podobě. Kromě kuchyně a sociálního zařízení se zde nachází ještě obývací místnost. V opačné části domu jsou pak dvě ložnice a schody v podobě římské vlčice s kojícími vlčaty. Patro je řešeno obdobně. Podlahy v přízemí jsou tvořeny topinkovou dlažbou. V patře je zachována dubová palubková podlaha. Interiér je zařízen ručně vyřezávaným nábytkem – stoly, lavicemi. Ostění v obývacím pokoji je osazeno sochami.

Technický popis

Stávající roubenka stojí na místě původní stavby, která měla již zchátralé sroubené rohy. Stavba má rozměry 19 x 6,3 m a je postavena převážně z borovice a smrku. Dveře jsou akátové, plastiky pak dubové. Každé patro je rozšířené o sílu trámu, aby se zvýšila plastičnost stavby, takže štít je oproti roubení v přízemí o 44 cm širší. V ose stropnic je příčný průvlak ztužující 6 metrů široký trakt. Základy jsou železobetonové kvůli strmému svahu, na kterém roubenka stojí. Kvůli tomuto svahu je dřevo založené na pískovcové podrovnávce. Nad touto pískovcovou stěnou je omítka se sgrafiti zobrazujícím majitele a jeho zvířectvo. Roubení má tvarovaná zakončení, mezi roubením jsou dubové hmoždinky ztužující stěnu. V nich je zabudován průběžný šroub umožňující stahování stěny při sedání. Po půl roce byly šrouby dotahovány. Stropy jsou trámové záklopové. Spáry jsou obházené hliněnou omazovkou s vloženou tepelnou izolací. Nedostatečnou izolaci stěn jsme nahradili zesílenou izolací v podlahách a stropě nad patrem. Velká péče byla věnována štítům, které bývají kamenem úrazu současných roubenek. Štít je z dubového dřeva, je provětráván a izolován 22 cm silnou dřevěnou trámovou stěnou.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Jiří Vorel

Bydliště/Sídlo společnosti

Rožďalovice

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Webová stránka

Telefon

+420 608 078 460

E-mail

jiranek.vorel@seznam.cz

Kontaktní osoba

Jiří Vorel

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací